Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » VIDEO// Proteste masive în Lituania, împotriva dictaturii
    GEOPOLITICA

    VIDEO// Proteste masive în Lituania, împotriva dictaturii

    11 august 2021Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Proteste masive au avut loc orașul Vilnius din Lituania, împotriva dictaturii și restricțiilor impuse de autorități. În noaptea de 10 spre 11 august, manifestațiile participanților s-au transformat în revolte. Protestatarii au reușit să blocheze mai mulți parlamentari în interiorul clădirii legislativului, iar Poliția locală a acționat violent în raport cu protestatarii, folosind forța și gaze lacrimogene.

    Totul a pornit în dimineața zilei de ieri, atunci când aproximativ cinci mii de oameni s-au adunat lângă clădirea Parlamentului lituanian. Organizatorii evenimentului au planificat să protesteze împotriva restricțiilor impuse în legătură cu răspândirea noului coronavirus.

    În cadrul unei ședințe extraordinare a Parlamentului, care are loc astăzi, politicienii urmează să adopte o lege, potrivit căreia, fără așa-numitul „pașaport al oportunităților” – un certificat electronic ce atestă că o persoană este complet vaccinată, a fost bolnavă sau doar a trecut un test cu rezultat negativ – va fi imposibil de vizitat centrele comerciale, evenimente de divertisment, cafenele, restaurante și baruri.

    Totodată, se va interzice utilizarea transportului public și a primirii de servicii non-critice în instituțiile medicale.

    Consiliul municipal din Vilnius a emis ieri un permis pentru organizarea unui miting de până la o mie de oameni între orele 9:00 – 17:00. La cinci seara, organizatorul acțiunii, Astra Astrauskaite a dus semnăturile pentru dizolvarea parlamentului la reședința președintelui Lituaniei, Gitanas Nauseda, relatează portalul lituanian Delfi.

    Cu toate acestea, la finalul părții oficiale, oamenii nu s-au dispersat și au încercat să înconjoare clădirea parlamentului.

    Potrivit materialelor video surprinse la fața locului, protestatarii au aruncat cu pietre și alte obiecte în direcția poliției și a autocarelor folosite de aceștia. Un polițist a fost rănit, iar la fața locului a ajuns o ambulanță.

    Mai mulți deputați nu au putut ajunge la automobilele lor, din motiv că au fost împiedicați de o mulțime agresivă. Alți parlamentari s-au închis în mașinile lor. Protestatarii au aruncat pietre asupra politicienilor și au scandat „Rușine!”

    Potrivit portalului lituanian LRT, poliția a folosit forța împotriva protestatarilor și gaze lacrimogene.

    Președintele Lituaniei, Gitanas Nauseda a cerut protestatarilor să permită politicienilor să părăsească clădirea parlamentului.

    Sursa: sinteza.org

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleProbă video: Verișoara dreaptă a Maiei Sandu, numită purtătorul de cuvânt al Nataliei Gavrilița
    Next Article Vladimir Odnostalco: PAS percepe statul ca pe un ONG finanțat din exterior

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Dugin: Războiul cu Occidentul este „aproape inevitabil”, iar riscul nuclear este „foarte probabil”

    14 august 2026

    Atacuri cu drone în sudul Ucrainei: un tren de pasageri a fost lovit, iar România a ridicat avioane F-16

    14 august 2026

    Ucraina propune Rusiei încetarea atacurilor asupra navelor civile din Marea Neagră

    14 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Lucrările de pe șoseaua Hîncești avansează: Trotuare, parcări și pistă pentru bicicliști

    14 august 2026

    …

    ACTUALITATE

    Noi am fost trași pe sfoară”: Cum au ajuns în atenția procurorilor terenurile din Durlești

    14 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Lucrări de modernizare pe strada Florilor: Un bloc va avea ferestre noi la toate scările

    14 august 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Valentin Gaidarji acuză Teleradio-Moldova de „cenzură” după refuzul de a acorda timp de emisie APG

    14 august 2026

    …

    ACTUALITATE

    Victoria Furtună, despre cazul MoldATSA: „Nu este normal ca strictețea legii să depindă de cât de aproape ești de putere”

    14 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.