Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Guvernul a aprobat modificarea Codului de procedură penală și a Codului contravențional
    AUTORITĂȚI

    Guvernul a aprobat modificarea Codului de procedură penală și a Codului contravențional

    21 iunie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Procesul penal va deveni mai eficient, iar judecarea cauzelor se va desfășura cu mai puține tergiversări. În acest sens, Cabinetul de miniștri a aprobat modificările la Codul de procedură penală și Codul contravențional, care vor permite instituțiilor de drept să instrumenteze dosarele într-un termen mai restrâns, transmite Guvernul R. Moldova.

    Astfel, vor fi lichidate unele prevederi care împiedică buna desfășurare a procesului judiciar – spre exemplu – schimbarea sediului sau a completului de judecată. În același timp, ședința de judecată va putea fi amânată o singură dată, la cererea motivată a inculpatului, apărătorului sau procurorului.

    De asemenea, au fost revizuite prevederile privind admiterea, desemnarea și înlocuirea apărătorului. În situațiile în care un apărător va lipsi nejustificat sau va refuza să exercite apărarea, acesta va fi înlocuit pentru perioada absenței nejustificate.

    Totodată, potrivit proiectului, va fi extinsă utilizarea de către instanțele de judecată a videoconferinței pentru persoanele aflate în detenție. Audierea acestora prin videoconferință va avea loc în prezența unui apărător ales sau desemnat. La fel, martorii vor putea fi audiați prin videoconferință, în cazul în care nu va fi posibilă prezența acestora în ședințele de judecată.

    Proiectul de lege mai prevede un acord de cooperare dintre învinuiți și instituțiile de drept. Prin urmare, persoanele care își recunosc vina și doresc să coopereze cu ancheta, vor beneficia de o pedeapsă mai redusă. Această procedură vizează doar procuraturile specializate în combaterea corupției și crimei organizate.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleViceprimarul Olga Ursu:„Blocajul Cancelariei de Stat are legătură cu campania electorală”
    Next Article Marcel Ciolacu: Viitorul R. Moldova este în UE și România va susține acest demers

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Lucrări în forță la Chișinău: sute de muncitori reabilitează zeci de străzi

    23 martie 2026

    Olga Ursu, cere convocarea urgentă a Parlamentului și face apel la unitatea opoziției

    23 martie 2026

    Proiect de restaurare la Botanica: Cimitirul Eroilor intră în reabilitare

    23 martie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Deputata MAN: prevederile proiectului sunt interpretabile și dezechilibrează instituția

    23 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Maia Sandu: Reintegrarea Transnistriei necesită demilitarizare, democratizare și sprijin extern

    23 martie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Referendumul privind reforma justiției în Italia: tabăra „nu” ar avea avantaj, potrivit sondajelor

    23 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Deputații MAN vor amendarea proiectului pentru a exclude demiterea primarilor de către Parlament

    23 martie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Lucrări în forță la Chișinău: sute de muncitori reabilitează zeci de străzi

    23 martie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.