Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Vlad Filat afirmă că tariful la gaz de 30 de lei este o prostie: „Cineva va trebui să răspundă”
    POLITICĂ

    Vlad Filat afirmă că tariful la gaz de 30 de lei este o prostie: „Cineva va trebui să răspundă”

    29 martie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Fostul premier, Vlad Filat, afirmă că tariful la gaz de 30 de lei este o prostie, iar cineva va trebui să răspundă pentru acest lucru. „Prostia tot se plătește”.

    „Când te duci să semnezi un acord în numele Guvernului și nu ai mandat, nu e necunoaștere, e ilegalitate”, a declarat Filat în cadrul emisiunii „Puncte de reflecție”, transmite Unimedia.

    „Tariful de 30 de lei este o prostie, cineva va răspunde pentru aceasta. Sunt sigur. Nu vorbesc că s-a îmbogățit cineva. Prostia tot se plătește. Când te duci să semnezi un acord în numele Guvernului și nu ai mandat, nu e necunoaștere, e ilegalitate. Momentul în care îți asumi anumite angajamente, care te creează ostatic ulterior, nu e necunoaștere, e altceva”, a declarat fostul premier.

    În noiembrie 2021, tariful la gaz s-a majorat de 2,4 ori, după ce guvernarea PAS a semnat un nou contract cu Gazprom, în baza „formulei propuse de partea moldovenească”.

    În ședința publică din 31 mai 2022, ANRE a aprobat noi prețuri reglementate pentru furnizarea gazelor naturale de către S.A. „Moldovagaz”. Astfel, tariful la gazele naturale pentru consumatorii finali a fost de 18 lei și 62 de bani pentru un m3.

    La începutul lunii iulie 2022, Moldovagaz a cerut ANRE majorarea tarifului pentru gazul natural până la 26,52 lei pe metru cub, cu TVA, pentru consumatorii finali. Cererea a rămas neexaminată, iar furnizorul a modificat-o, ca urmare a creșterii prețurilor de achiziție.

    La data de 23 septembrie 2022, Consiliul de Administrație al Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică (ANRE) a aprobat, în ședință publică, noile prețuri reglementate pentru furnizarea gazelor naturale de către S.A. „Moldovagaz”. Este vorba despre un preț de 29,27 lei pentru 1 m3 de gaze.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleGuvernul a aprobat prelungirea stării de urgență cu 60 de zile
    Next Article Maia Sandu, la întrevederea cu reprezentanții delegației Uniunii Democratice Internaționale

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Dinu Plîngău: «PAS m-a rugat să rămân primele 100 de zile — e un fel de gentlemen’s agreement»

    30 octombrie 2025

    Renato Usatîi critică planul de guvernare al echipei Munteanu: Necesită clarificări majore

    29 octombrie 2025

    Partidul Nostru va conduce Comisia pentru agricultură și va deține o funcție de vicepreședinte în Comisia de securitate națională

    28 octombrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Vlad Filat: Programul noului Guvern este o continuare a stagnării economice

    30 octombrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Alexandru Munteanu: Noul Guvern nu va majora taxele şi impozitele

    30 octombrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Fracțiunea ALTERNATIVA obține funcții-cheie în structurile Parlamentului

    30 octombrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Serghei Ivanov, deputat Partidul Nostru: „Guvernarea trebuie să lase aroganța și să asculte opoziția – noi vrem binele Republicii Moldova”

    30 octombrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Republica Moldova se abţine în faţa rezoluţiei ONU privind embargoul SUA asupra Cubei

    30 octombrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.