Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Rezervele de stat vor fi completate cu o cantitate de peste 3.000 tone de cărbune
    AUTORITĂȚI

    Rezervele de stat vor fi completate cu o cantitate de peste 3.000 tone de cărbune

    1 septembrie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Rezervele de stat vor fi completate cu o cantitate de 3.155 tone de cărbune, în contextul riscurilor existente în privința securității aprovizionării Republicii Moldova cu energie electrică și gaze naturale. În acest scop, din fondul de rezervă al Guvernului, vor fi alocate circa 35,7 milioane de lei. O decizie în acest sens a fost aprobată, astăzi, de Executiv.

    Suma necesară pentru completarea rezervelor de stat a fost calculată reieșind din prețul mediu pentru o tonă de cărbune, precum și din cheltuielile pentru recepționarea și păstrarea până la finele anului curent.

    Procedurile de achiziții a cărbunelui vor fi desfășurate de Agenția Rezerve Materiale a Ministerului Afacerilor Interne care va realiza, totodată, recepționarea, stocarea și păstrarea acestuia în rezervele de stat, conform legislației, se arată în comunicat.

    Proiectul menționat face parte din măsurile de prevenire și atenuare a impactului crizei energetice și securității aprovizionării cu resurse energetice a Republicii Moldova în caz de limitare a furnizării de gaze naturale, prin asigurarea cu resurse energetice alternative pentru sezonul de încălzire.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMAEIE de la Chișinău reacționează la declarațiile lui Serghei Lavrov
    Next Article Maia Sandu: Problema cea mare nu va fi disponibilitatea gazului, ci prețul

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Furtună critică hotărârea Curții Constituționale și cere respectarea principiilor statului de drept

    30 iunie 2026

    Proiecte strategice pentru Moldova: discuții între Guvern și Banca Mondială privind infrastructura și reformele

    30 iunie 2026

    Nemulțumiri ale pasagerilor în Chișinău: autoritățile verifică funcționarea aerului condiționat în transportul public

    29 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Furtună critică hotărârea Curții Constituționale și cere respectarea principiilor statului de drept

    30 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Măsuri de urgență în Chișinău pe timp de caniculă: transport public monitorizat și puncte de asistență medicală

    30 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Berlinschii solicită investigație amplă la Moldatsa: „Toți cei implicați trebuie să răspundă”

    30 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    „Educația Online” devine una dintre cele mai mari platforme educaționale regionale, cu zeci de mii de utilizatori activi

    30 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Proiecte strategice pentru Moldova: discuții între Guvern și Banca Mondială privind infrastructura și reformele

    30 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.