Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Liderii NATO se adună la Madrid pentru cel mai important summit din ultimii ani
    GEOPOLITICA

    Liderii NATO se adună la Madrid pentru cel mai important summit din ultimii ani

    28 iunie 2022Niciun comentariu
    NATO
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Liderii NATO se adună la Madrid (29-30 iunie) pentru ceea ce se așteaptă că fie cel mai important dintre summit-urile Alianței Nord-Atlantice din ultimii ani, după invadarea neprovocată a Ucrainei de către Rusia.

    Secretarul general al NATO Jens Stoltenberg a spus pe 27 iunie că în cele trei zile ale summit-ului se va cădea de acord asupra unui nou pachet de asistență pentru Ucraina în domenii cum ar fi „securizarea comunicațiilor, sisteme anti-dronă și combustibil”.

    Președintele Ucrainei Volodimir Zelenski se va adresa liderilor NATO prin vide-conferință.

    Un punct sensibil pe agenda reuniunii NATO la nivel înalt de la Madrid este opoziția Turciei la intrarea în Alianță a Finlandei și Suediei. Stoltenberg se întâlneștr cu liderii celor trei țări înaintea summit-ului de la Madrid.

    Unitatea declarată a Alianței Nord-Atlantice este pusă la încercare din cauza acestui subiect, după ce Turcia, care are a doua cea mai mare armată din NATO după Statele Unite, a cerut garanții din partea Suediei și Finlandei referitoare la mai multe grupări kurde despre care autoritățile de la Ankara susțin că sunt organizații teroriste.

    Summit-ul va modifica de asemenea discursul Alianței Nord-Atlantice cu privire la Rusia, considerată până acum partener strategic al NATO, o caracterizare care datează din 2010.

    „Nu va mai fi vorba de asta în conceptul strategic pe care-l vom stabili la Madrid. Mă aștept ca aliații să spună răspicat că Rusia e o amenințare directă la adresa securității noastre, a valorilor noastre și la adresa ordinii internaționale bazată pe domnia legii”, a mai spus secretarul general al NATO Jens Stoltenberg.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleIgor Dodon a contestat actul prin care a fost amendat cu 9000 de lei pentru că a purtat panglica negru-oranj
    Next Article Moldovenii ar putea vota online la următoarele alegeri

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Fidesz, partidul lui Viktor Orban, spune că este pregătit să colaboreze cu noul guvern al Ungariei

    28 august 2026

    Nicușor Dan: România este pregătită să-și asume mai multe responsabilități în cadrul NATO

    28 august 2026

    Președintele Iranului se va întâlni cu Vladimir Putin la summitul OCS din Kârgâzstan

    28 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Strada Florilor a fost redeschisă traficului după reparația capitală

    28 august 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Fidesz, partidul lui Viktor Orban, spune că este pregătit să colaboreze cu noul guvern al Ungariei

    28 august 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    „Codul galben” de alertă teroristă rămâne în vigoare în Transnistria până la sfârșitul lui octombrie

    28 august 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Ceban: „Toată vara au discutat, au isterizat despre criza apei și criza energiei. Prin minune, undeva ele au dispărut”

    28 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Năsui, despre economia Moldovei: „E ca o persoană care e bolnavă, care trebuie să ia un medicament

    28 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

    politics.md
    Administrează consimțământul

    Utilizăm cookie-uri și tehnologii similare pentru a asigura funcționarea corectă a site-ului, pentru a analiza traficul, a îmbunătăți conținutul și, după caz, pentru afișarea și măsurarea publicității. Puteți alege ce categorii de cookie-uri neesențiale permiteți.

    Funcționale Mereu activ
    Stocarea tehnică sau accesul este strict necesară în scopul legitim de a permite utilizarea unui anumit serviciu cerut în mod explicit de către un abonat sau un utilizator sau în scopul exclusiv de a executa transmiterea unei comunicări printr-o rețea de comunicații electronice.
    Preferințe
    Stocarea tehnică sau accesul este necesară în scop legitim pentru stocarea preferințelor care nu sunt cerute de abonat sau utilizator.
    Statistici
    Stocarea tehnică sau accesul care sunt utilizate exclusiv în scopuri statistice. Stocarea tehnică sau accesul care sunt utilizate exclusiv în scopuri statistice anonime. Fără o citație, conformitatea voluntară din partea Furnizorului tău de servicii de internet sau înregistrările suplimentare de la o terță parte, informațiile stocate sau preluate numai în acest scop nu pot fi utilizate de obicei pentru a te identifica.
    Marketing
    Stocarea tehnică sau accesul este necesară pentru a crea profiluri de utilizator la care trimitem publicitate sau pentru a urmări utilizatorul pe un site web sau pe mai multe site-uri web în scopuri de marketing similare.
    • Administrează opțiunile
    • Administrează serviciile
    • Administrează vânzătorii {vendor_count}
    • Citește mai multe despre aceste scopuri
    Vezi preferințele
    • {title}
    • {title}
    • {title}