Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » R. Moldova a fost condamnată la CEDO în cazul decesului lui Valeriu Boboc
    POLITICĂ

    R. Moldova a fost condamnată la CEDO în cazul decesului lui Valeriu Boboc

    7 iunie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Curtea Europeană pentru Drepturile Omului a condamnat R. Moldova în cadrul cauzei care-l vizează pe Valeriu Boboc, tânărul care a participat la evenimentele din 7 aprilie 2009 și a fost bătut până și-a pierdut viața.

    Potrivit lhr.md, reclamanții în această cauză sunt Ala Boboc, Victor Boboc și Natalia Romanciuc, născuți în 1963, 1959 și 1987, din Bubuieci și Chișinău. Cauza vizează bătaia până la moarte a feciorului/soțului reclamanților de către poliție în cadrul protestelor în masă ce au avut loc în centrul Chișinăului în aprilie 2009, de asemenea și modul în care maltratarea și decesul acestuia au fost ulterior investigate.

    Invocând articolul 2, dreptul la viață, și articolul 3, interzicerea torturii și a tratamentului inuman și degradant din Convenție, reclamanții s-au plâns că el a fost ucis de către poliție, și că investigația decesului acestuia nu a fost eficientă.

    Curtea a constatat violarea Articolului 2, dreptul la viață, din Convenție, sub aspect material și procedural, bătaia până la moarte a feciorului/soțului reclamanților de către poliție, utilizarea forței de către poliție nu era absolut necesară și lipsa unei investigații eficiente.

    Curtea a acordat reclamanților suma de 50,000 Euro cu titlu de prejudiciu moral și suma de 7,000 Euro cu titlu de costuri și cheltuieli.

    Dosarul în care este prezentat cazul lui Valeriu Boboc a ajuns la CEDO în vara lui 2016. Singurul polițist care a fost condamnat în acest dosar este Ion Perju, care a fugit din R. Moldova și acum este dat în căutare internațională.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleBoris Johnson rămâne premier al Marii Britanii
    Next Article Petru Burduja: Joi, vom înregistra în Parlament moțiune simplă împotriva ministrului Finanțelor

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Noul președinte al Poloniei, Karol Nawrocki, primește felicitări oficiale de la Maia Sandu

    2 iunie 2025

    CUB adoptă noul program politic și anunță 9 angajamente majore pentru cetățeni

    2 iunie 2025

    Dragoș Galbur avertizează: Limba română pierde teren în Republica Moldova, e nevoie de o lege fermă

    2 iunie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Maia Sandu cere acțiuni hotărâte de la noul procuror general interimar în lupta cu corupția

    2 iunie 2025

    …

    EXPERȚI

    Moldova va primi sprijin constant din partea Poloniei după alegerea lui Nawrocki

    2 iunie 2025

    …

    SOCIAL

    Moldovenii din Elveția vor primi pensii pentru anii lucrați legal

    2 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    VIDEO// Irina Vlah: „Inima Moldovei” va avea grijă de demisia anticipată a Maiei Sandu

    2 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Felicitări din partea lui Ilan Șor cu prilejul încheierii anului școlar: absolvenții și cei mai buni elevi din Orhei au primit premii, iar școlile din Găgăuzia au fost dotate cu tehnică

    2 iunie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.