Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Zi plină la Washington, pentru Igor Grosu. Cu cine s-a văzut
    AUTORITĂȚI

    Zi plină la Washington, pentru Igor Grosu. Cu cine s-a văzut

    13 iulie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Președintele Parlamentului, Igor Grosu, aflat în vizită la Washington, a avut întrevederi cu congresmanii Marcy Kaptur, William Keating, Jason Krow, Deborah K. Ross, transmite Politics.MD.

    Oficialii au vorbit despre provocările de securitate din regiune și modul cum acestea afectează Republica Moldova.

    „De doi ani, în pofida multiplelor crize, desfășurăm un amplu proces de reforme în mai multe domenii cheie care au scopul să îmbunătățească viețile oamenilor, independența energetică și dezvoltarea satelor și orașelor”, a menționat șeful legislativului.

    Președintele Parlamentului a subliniat, în context, că relația cu Statele Unite ale Americii este esențială pentru consolidarea rezilienței țării noastre și autoritățile vor continua aprofundarea acesteia.

    „Prin sprijinul puternic pe care îl primim din partea SUA progresăm în procesul nostru de modernizare și aderare la Uniunea Europeană”, a spus Igor Grosu.

    În cadrul discuțiilor, șeful legislativului a mulțumit SUA pentru că au adoptat sancțiuni împotriva oligarhilor care au sărăcit și au încercat să destabilizeze situația internă din Republica Moldova, măsura adoptată reprezintând un pas important în eforturile comune de a menține stabilitatea și ordinea publică în țară.

    Agenda discuțiilor a inclus și subiectul despre cum Statele Unite pot să ajute țara noastră să facă mai ușor față provocărilor curente, Președintele Parlamentului mulțumind pentru asistența pe care a primit-o Republica Moldova în cei peste 30 de ani de colaborare.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleBCS inițiază o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Recean
    Next Article Șeful adjunct al NATO: Respectăm neutralitatea Moldovei

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Victoria Furtună: „Moldova nu este o țară săracă. Țara este sărăcită de funcționarii corupți”

    30 iulie 2026

    Victoria Furtună cere transparență în procesul de stabilire a tarifelor: „Banii oamenilor nu pot fi gestionați prin decizii luate în liniște”

    30 iulie 2026

    „Născut — plătește, lucrezi — plătește”. Ian Lisnevschi reacționează dur la majorarea tarifelor pentru actele de identitate

    30 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Consilierul MAN susține că acțiunile împotriva lui Ion Ceban urmăresc blocarea dezvoltării Chișinăului

    30 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    UE oferă Ucrainei încă 3,47 miliarde de euro pentru apărare: fondurile vor fi folosite pentru drone, rachete și avioane de luptă

    30 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Victoria Furtună: „Moldova nu este o țară săracă. Țara este sărăcită de funcționarii corupți”

    30 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    „Unde sunt rezultatele?” Gaik Vartanean cere explicații Guvernului privind reforma educației

    30 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Prima întâlnire Zelenski–Tusk după disputa diplomatică dintre Ucraina și Polonia

    30 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.