Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Zi de doliu național în Kazahstan, pentru comemorarea celor uciși în timpul protestelor
    GEOPOLITICA

    Zi de doliu național în Kazahstan, pentru comemorarea celor uciși în timpul protestelor

    10 ianuarie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Este zi de doliu național în Kazahstan astăzi pentru victimele recentelor revolte soldate, potrivit autorităților, cu 164 de morți și peste 2.200 de răniți.

    Situația din țară este în curs de stabilizare, însă continuă să fie înregistrate focuri sporadice de armă. Trupele rusești continuă să supravegheze mai multe locații strategice. Comandantul forțelor de pace, generalul rus Andrei Serdiukov, a anunțat că acestea și-au încheiat desfășurarea pe teritoriul Kazahstanului și au ca misiune paza unor importante obiective militare și de stat din orașul Almaty și din apropierea acestuia, unde au avut loc cele mai puternice violențe.

    Protestele din Kazahstan, inițial pașnice, s-au declanțat după mărirea prețului la gaz, la începutul lunii. Situația s-a deteriorat rapid și au urmat violențe soldate cu un număr încă necunoscut de morți și răniți, precum și cu vandalizarea a numeroase clădiri, în special în capitala economică Almaty. Peste 6.000 de persoane au fost arestate. Președintele kazah Kasîm Tokaev a solicitat și sprijinul unei alianțe militare conduse de Rusia, iar militari ai acesteia asigură în prezent paza unor obiective strategice.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleCeban a venit cu o replică la criticile cu privire la starea podurilor din capitală: Ne-am adresat la experți și din România, și din Ucraina
    Next Article Edilul capitalei: Ziua Culturii în Chișinău va fi organizată sâmbătă în capitală

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    UE permite derogări bugetare pentru apărare: 15 state pot depăși limitele de deficit și datorie

    8 iulie 2025

    Bălți preia modelul românesc pentru atragerea fondurilor europene

    7 iulie 2025

    Anastasia Nichita, Emil Ceban și Maxim Potîrniche vor candida pe lista PAS la alegerile parlamentare

    7 iulie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Autoritățile române confirmă: Primarul Chișinăului, Ion Ceban, interzis în România și în spațiul Schengen pentru 5 ani

    9 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    UE extinde sancțiunile împotriva politicienilor proruși din Moldova pentru cumpărarea voturilor

    9 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Guvernul promite sprijin pentru fermierii afectați de secetă

    9 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Rizea, după eliberare: Am fost răpit din Chișinău și dus în România

    9 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Primarul Ion Ceban a fost interzis în România și în Spațiul Schengen

    9 iulie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.