Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Zelenski nu va purta negocieri de pace cu Rusia
    GEOPOLITICA

    Zelenski nu va purta negocieri de pace cu Rusia

    4 octombrie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a semnat un decret prin care se adoptă deciziile Consiliului Național de Securitate și Apărare (NSDC) din 30 septembrie. Potrivit acestui document, Kievul afirmă că este imposibil să se poarte negocieri cu Rusia, atâta timp cât Vladimir Putin este președintele acesteia, scrie Kommersant, notează Libertatea.

    De asemenea, a fost aprobată și decizia Consiliului Național de Securitate și Apărare privind cererea Ucrainei de aderare la NATO într-o manieră accelerată. Privind acțiunile Ucrainei ca răspuns la încercarea Rusiei de a anexa teritoriile Ucrainei, care a afirmat imposibilitatea de a purta negocieri cu președintele rus Vladimir Putin.

    Decretul nr. 679 din 30 septembrie, pune practic în aplicare decizia CNSA, legată de acțiunile Ucrainei ca răspuns la încercarea Rusiei de a anexa teritoriile Ucrainei. „Să constate imposibilitatea de a purta negocieri cu președintele Federației Ruse, V. Putin”, se arată în document.

    Zelenski a avertizat că toate oportunitățile de negociere cu Ucraina ar fi pierdute, dacă Rusia ar organiza referendumuri privind alipirea RPD și LPR, precum și regiunile Zaporojie și Herson. În perioada 23-27 septembrie au avut loc referendumuri, comisiile electorale locale au spus că majoritatea locuitorilor au votat pentru ca regiunile să adere la Federația Rusă. Pe 30 septembrie, Vladimir Putin a semnat acorduri privind includerea de noi teritorii în Rusia. În aceeași zi, Volodimir Zelenski a solicitat aderarea Ucrainei la NATO, pe o bază accelerată. El a mai anunțat că refuză să negocieze cu Putin.

    Potrivit președintelui ucrainean, Kievul este pregătit pentru negocieri, dar cu un alt președinte rus. Marți, pe 4 octombrie, tratatele și legile privind adoptarea de noi teritorii au fost aprobate de Consiliul Federației Ruse și au fost trimise președintelui spre semnare.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleProcurorii cer 10 ani de închisoare pentru Chirtoacă
    Next Article VIDEO // Exclusiv de la Moldova Live: Cum sunt căutați fugarii moldoveni în Marea Britanie

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Militar rus, condamnat după ce și-ar fi tras două gloanțe în picior pentru a evita războiul din Ucraina

    21 mai 2026

    Zaharova avertizează: Rusia va răspunde la orice „agresiune” împotriva rușilor din Transnistria

    21 mai 2026

    Exerciții de forță nucleară în Belarus: antrenamente cu echipamente livrate de Rusia

    21 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Ion Ceban obține câștig de cauză în instanță: consilier PAS obligat să dezmintă acuzațiile de implicare într-un dosar penal

    22 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Peter Magyar: Gazul rusesc ar putea redeveni opțiune pentru Uniunea Europeană după încheierea conflictului din Ucraina

    22 mai 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    ANI cere confiscarea averii lui Vladimir Andronachi: Fostul deputat ar fi acumulat bunuri nejustificate de peste 10 milioane de lei

    22 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    Victoria Furtună critică noul acord cu FMI: „Moldova intră într-un regim de monitorizare externă permanentă a politicii economice”

    21 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Militar rus, condamnat după ce și-ar fi tras două gloanțe în picior pentru a evita războiul din Ucraina

    21 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.