Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Zelenski invită pe Biden și Xi Jinping la summitul pentru pace
    GEOPOLITICA

    Zelenski invită pe Biden și Xi Jinping la summitul pentru pace

    26 mai 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski i-a invitat duminică pe preşedintele american Joe Biden şi pe preşedintele chinez Xi Jinping să participe la summitul de pace programat să aibă loc în Elveţia pe 15 şi 16 iunie.

    „Fac apel la liderii lumii, la preşedintele Biden, liderul Statelor Unite, şi la preşedintele Xi, liderul Chinei. Vă rugăm să sprijiniţi summitul de pace cu leadership-ul şi participarea dumneavoastră”, a spus Zelenski într-un mesaj.

    Elveţia a extins invitaţiile de participare la peste 160 de delegaţii, dar Rusia nu a fost invitată „în acest stadiu”, a indicat site-ul guvernului dedicat evenimentului la începutul lunii mai.

    Printre invitaţi se numără statele membre ale G7, G20, BRICS, multe alte ţări de pe toate continentele, precum şi UE, trei organizaţii internaţionale (ONU, OSCE şi Consiliul Europei) şi doi reprezentanţi ai lumii religioase (Vaticanul şi Patriarhul Ecumenic al Constantinopolului).

    Rusia, care a lansat invazia din Ucraina la 24 februarie 2022, a făcut cunoscut – în termeni neprietenoşi – că nu este interesată să participe la această conferinţă.

    Kremlinul a declarat în repetate rânduri că nu va participa la nicio negociere dacă Kievul nu este de acord cu anexarea de către Rusia a aproximativ 20% din teritoriul ucrainean pe care ea îl ocupă în prezent.

    Duminică, Zelenski a declarat că „peste 80 de ţări şi-au confirmat prezenţa”.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleForumul Municipal al Tinerilor 2024: Soluții și acțiuni pentru dezvoltarea sectorului de tineret
    Next Article Igor Grosu efectuează o vizită în Franța

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Franța își pregătește spitalele pentru un potențial conflict până în 2026

    29 august 2025

    Donald Trump a fost dat în judecată

    29 august 2025

    Fostul ministru polonez al sănătăţii a fost bătut din cauza politicilor sale din pandemia de COVID

    28 august 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Ion Chicu, despre lipsa de transparență în achiziția gazului: „Oamenii ar vedea imediat diferențele”

    31 august 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Republica Moldova va adera la Programul „Europa Creativă”, ce va deschide noi oportunități pentru artiști și profesioniști din domeniul culturii

    31 august 2025

    …

    ACTUALITATE

    Liderul Blocului ALTERNATIVA, în vizită la Edineț: promisiuni de sprijin pentru industrie

    31 august 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    LIVE// Lansarea în campania electorală pentru alegerile parlamentare din 28 septembrie 2025 a Partidului Acțiune și Solidaritate

    29 august 2025

    …

    ACTUALITATE

    Andrei Năstase intră în campania electorală ca independent: „Liber, cinstit, hotărât”

    29 august 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.