Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Zelenski: Coreea de Nord trimite trupe în sprijinul Rusiei din motive financiare
    GEOPOLITICA

    Zelenski: Coreea de Nord trimite trupe în sprijinul Rusiei din motive financiare

    24 octombrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a vorbit din nou despre trimiterea de trupe nord-coreene care să lupte alături de ruși în Ucraina și crede că Phenianul a făcut acest gest dint-un motiv anume.

    Vladimir Zelenski a declarat că Rusia se teme de o reacție dură din partea Chinei la problema atragerii de personal militar din Coreea de Nord pentru a participa la războiul împotriva Ucrainei, și a explicat sprijinul Coreei de Nord pentru politica Kremlinului prin sărăcia sa.

    „Cred că este din cauza banilor [„Coreea de Nord sprijină politica Rusiei” – n.r.]. Cred că Nordul Coreei este foarte sărac. Își vor trimite oamenii în prima linie pentru a învinge sărăcia”.

    Zelenski a mai menționat că Rusia este precaută în ceea ce privește implicarea armatei Coreei de Nord, astfel încât China să nu reacționeze dur. „În ceea ce privește Coreea de Nord, Rusia este atât de prudentă cu acest subiect, cred eu, astfel încât China să nu reacționeze dur. În plus, UE și Statele Unite sunt, de asemenea, foarte prudente cu privire la acest subiect. Fiți atenți la acest lucru: sunt foarte prudenți. Dar noi tragem un semnal de alarmă pentru că știm că acestea sunt riscuri pentru noi”, a spus Zelenski, potrivit Ukrainska Pravda.

    În același timp, el a remarcat că Seulul „a făcut declarații foarte directe” în trecut că nord-coreenii îi ajută pe ruși cu obuze, arme și personal militar. „Cred că am văzut acest semnal deschis din partea lor”, a adăugat Zelenski.

    El a menționat că Ucraina are un „dialog normal” cu Coreea de Sud. „În general, ei ne sprijină. Au un statut, să spunem, constituțional adecvat. Ei sunt limitați în unele lucruri. Dar, cu toate acestea, cu siguranță lucrăm împreună, iar ei cu siguranță ne ajută”, a spus președintele ucrainean.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMaia Sandu îndeamnă la unitate: „Să nu împărțim oamenii după etnii, cu toții vrem binele țării”
    Next Article Alertă RO-Alert în județul Tulcea: Posibile căderi de obiecte în apropierea frontierei cu Ucraina

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Percheziții DNA: Sute de mii de euro găsiți în cutii de carton acasă la șeful Autorității Rutiere Române

    31 martie 2026

    Raport: Justiția din UE, tot mai vulnerabilă la influențe politice. Șapte state în regres

    31 martie 2026

    Marco Rubio: SUA ar putea „reevalua” relația cu NATO după disputele privind sprijinul în războiul din Orientul Mijlociu

    31 martie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    SONDAJ: Aproape 70% dintre cetățeni cred că autoritățile nu înțeleg viața oamenilor obișnuiți

    31 martie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Percheziții DNA: Sute de mii de euro găsiți în cutii de carton acasă la șeful Autorității Rutiere Române

    31 martie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Studiu: Moldovenii obosiți și cinici față de discuțiile despre „războiul hibrid”

    31 martie 2026

    …

    ACTUALITATE

    SONDAJ// „Vremurile bune” devin zgomot de fundal pentru cetățeni

    31 martie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Stoianoglo: Moldova plătește milioane de lei pentru transportul funcționarilor

    31 martie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.