Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Zelenski cere un acord fără veto pentru aderarea Ucrainei la Uniunea Europeană
    GEOPOLITICA

    Zelenski cere un acord fără veto pentru aderarea Ucrainei la Uniunea Europeană

    6 mai 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Președintele ucrainean Vladimir Zelenski a cerut luni Uniunii Europene să adopte un „acord politic” între statele membre pentru a permite Ucrainei să progreseze în procesul de aderare la blocul comunitar, un acord care să împiedice un eventual veto din partea celor reticenți față de acest demers.

    „Ucraina a trecut de prima fază a negocierilor de aderare și suntem aproape pregătiți să începem prima rundă de negocieri pe capitolele de aderare”, a declarat Zelenski la Praga, într-o conferință de presă, după o întâlnire cu premierul ceh Petr Fiala.

    El a subliniat că „lipsește doar acordul politic al Europei, un acord care trebuie adoptat de toată Europa și nu de un singur individ care ar putea manipula întregul proces”. Deși nu a menționat direct statele, declarațiile sale par să fie o aluzie la Ungaria și Slovacia, ale căror guverne, conduse de Viktor Orban și Robert Fico, s-au exprimat împotriva aderării Ucrainei.

    Orban a spus recent că aderarea Ucrainei ar pune în pericol fondurile europene destinate Ungariei și ar afecta sectorul agricol al țării. Fico, la rândul său, a condiționat sprijinul Slovaciei pentru aderarea Ucrainei de reluarea transportului de gaz rusesc prin Slovacia, suspendat de Ucraina în ianuarie.

    În același timp, Cehia și-a reafirmat sprijinul ferm pentru Ucraina, atât în războiul cu Rusia, cât și în procesul de aderare la Uniunea Europeană. Guvernul ceh a furnizat Ucrainei aproximativ o jumătate de milion de obuze și continuă să caute soluții pe piața internațională pentru a sprijini Ucraina cu echipamente militare compatibile cu nevoile acesteia.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleTrump și Erdogan, posibil tandem pentru pace în Ucraina
    Next Article Orban: „Vom ocupa UE pentru a proteja suveranitatea națională”

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Zelenski și Trump se întâlnesc la Haga pentru a discuta sancțiunile împotriva Rusiei și achizițiile de armament

    24 iunie 2025

    Olanda oferă Ucrainei un nou pachet de ajutor în valoare de 175 de milioane de euro

    24 iunie 2025

    Mark Rutte: NATO sprijină Moldova în fața amenințărilor hibride

    24 iunie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Chișinău și Kiev în dialog pentru reglementarea conflictului transnistrean

    24 iunie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Zelenski și Trump se întâlnesc la Haga pentru a discuta sancțiunile împotriva Rusiei și achizițiile de armament

    24 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Guvernul Republicii Moldova a aprobat numirea noilor ambasadori în SUA și Turcia

    24 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Guvernul aprobă modernizarea cadrului legal pentru Zonele Economice Libere

    24 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Guvernul aproba proiectul de lege pentru modernizarea sistemului național de apărare

    24 iunie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.