Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Zelenski: 11.000 de soldați nord-coreeni în regiunea Kursk la granița cu Ucraina
    GEOPOLITICA

    Zelenski: 11.000 de soldați nord-coreeni în regiunea Kursk la granița cu Ucraina

    5 noiembrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a anunțat prezența a aproximativ 11.000 de soldați nord-coreeni în regiunea rusă Kursk, situată la granița cu Ucraina, și a criticat lipsa unei reacții din partea aliaților occidentali.

    „Avem un raport separat al Serviciului de Informații al Apărării din Ucraina și al Serviciului de Informații Externe privind trupele nord-coreene pe teritoriul Rusiei. În regiunea Kursk sunt deja 11.000 dintre ei. Vedem o creștere a numărului de nord-coreeni, dar, din păcate, nu și o creștere a răspunsului partenerilor noștri,” a declarat Zelenski, subliniind necesitatea unui sprijin consolidat din partea aliaților pentru contracararea amenințării de la frontieră.

    În cadrul unei întâlniri cu generalul Aleksandr Sîrskii, comandantul suprem al Forțelor Armate ale Ucrainei, și cu șeful Statului Major General, Anatoli Barhilevici, Zelenski a discutat despre intensificarea luptelor de pe front, cu un accent special pe direcția Donețk, dar și despre mișcările rusești din sudul Ucrainei.

    Președintele a evidențiat importanța „operațiunii Kursk”, o inițiativă ucraineană activă de aproape trei luni în regiunea de frontieră, menită să mențină o „zonă sanitară” între cele două țări.

    „Este esenţial să recunoaştem importanţa acestei operaţiuni – operaţiunea Kursk – în alimentarea „fondului nostru de schimb”. Ea a ajutat foarte mult la eliberarea poporului nostru din captivitatea rusească. Le mulţumesc tuturor soldaţilor, sergenţilor şi ofiţerilor implicaţi în operaţiunile noastre active din regiunea Kursk”, a conchis Zelenski.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePolonia alocă 3 miliarde de zloți pentru extinderea producției de muniție în contextul tensiunilor cu Rusia
    Next Article Tribunalul din Georgia anulează rezultatele alegerilor din 30 de secții de votare

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Ursula von der Leyen nu ar intenționa să mai candideze pentru un nou mandat în 2029, potrivit Politico

    17 iunie 2026

    Summit Moldova – UE la Bruxelles: Maia Sandu va discuta despre următorii pași ai aderării

    17 iunie 2026

    Trump, invitat de Seul să contribuie la detensionarea relațiilor cu Phenianul în contextul summitului G7

    17 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Zi agitată la Parlament: MAN anunță protest și conferință de presă pe 18 iunie

    17 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Victoria Furtună: aproape jumătate dintre moldoveni se gândesc să plece din țară, pe fondul crizei sociale

    17 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Balul Absolvenților 2026 îl are ca invitat principal pe DJ Vanotek, într-un spectacol în aer liber la Chișinău

    17 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Sondaj: 67% dintre ucraineni cred că țara va avea un alt președinte după războiul cu Rusia, în creștere față de 2023

    17 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Buiucani: teren modern de joacă și zonă de fitness, amenajate pe strada Alba Iulia

    17 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.