Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Zakharova: imaginile difuzate de BBC în cazul Bucea şi Skripal, parte dintr‑o manipulare planificată
    ACTUALITATE

    Zakharova: imaginile difuzate de BBC în cazul Bucea şi Skripal, parte dintr‑o manipulare planificată

    10 noiembrie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Purtătoarea de cuvânt a Ministerului rus de Externe, Maria Zakharova, a lansat un atac sever asupra BBC, acuzând instituţia de „fabricare” a materialelor privind două dosare sensibile: masacrul de la Bucea şi cazul de otrăvire al lui Sergei Skripal.

    Potrivit acesteia, imaginile şi reportajele prezentate de BBC nu ar reflecta faptele reale, ci ar fi „provocări” planificate cu complicitatea actorilor occidentali.

    Zakharova a susţinut că imaginile din Bucea au fost plantate după retragerea trupelor ruse, pentru a crea un „fals flag” şi pentru a incrimina Rusia. În paralel, în dosarul Skripal, ea afirmă că materialele au fost orchestrate pentru a favoriza o anumită agendă politică anti‑rusească.

    Declaraţia a fost transmisă în cadrul unei conferinţe de presă la Moscova, unde diplomata a făcut apel la comunitatea internaţională să nu accepte „desenele” şi „manipulările” prezentate de mass‑media occidentală fără o verificare riguroasă a surselor. Ea a mai subliniat că Rusia aşteaptă publicarea listelor complete ale persoanelor decedate în Bucea pentru a putea evalua legalitatea calităţii informaţiilor apărute în presă.

    Acest schimb de acuzaţii intensifică tensiunea în domeniul informaţional între Rusia şi Occident, iar BBC se află acum în centrul unui val nou de critici dinspre Moscova, fiind acuzată de implicare directă într‑o campanie de dezinformare.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleÎn primele zile ale mandatului, Munteanu discută cu BERD despre infrastructură și sprijin economic
    Next Article Bucureștiul sprijină dezvoltarea în Moldova: zeci de milioane de euro prin acorduri și granturi

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Delegație a Seimului Poloniei, în vizită la Chișinău: pe agendă – cooperarea bilaterală și parcursul european al Moldovei

    11 mai 2026

    Maia Sandu, Igor Grosu și Alexandru Munteanu au depus flori la Complexul Memorial Eternitate

    9 mai 2026

    Victoria Furtună: „9 Mai este victoria oamenilor, nu a statelor sau a drapelelor”

    9 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Ministrul apărării al Germaniei, vizită la Kiev: discuții despre cooperarea militară și producția de drone

    11 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Orhei intră în alegeri: opt candidați luptă pentru funcția de primar

    11 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Chișinău: proiectele de renovare transformă grădinițele în spații moderne de învățare

    11 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Trump respinge răspunsul Iranului privind conflictul din Orientul Mijlociu: „Total inacceptabil”

    11 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    Delegație a Seimului Poloniei, în vizită la Chișinău: pe agendă – cooperarea bilaterală și parcursul european al Moldovei

    11 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.