Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Yandex anunță înregistrarea juridică în Republica Moldova pentru serviciile de taxi
    AUTORITĂȚI

    Yandex anunță înregistrarea juridică în Republica Moldova pentru serviciile de taxi

    12 aprilie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Din 30 ianuarie, serviciile de taxi prestate de Yandex vor fi gestionate de Ridetech S.R.L., o entitate înregistrată în Moldova. O astfel de notificare au primit călătorii. Aceasta în condițiile în care legea aprobată în 2023 impune firmele și platformele de taxi să fie înregistrate juridic în Moldova și să se conformeze normelor prevăzute pentru transportul de pasageri.

    Așadar, în mesajul expediat, Yandex anunță că se conformează noilor prevederi din Codul transporturilor rutiere.

    „Începând cu 30 ianuarie, Ridetech S.R.L. – societate înregistrată în Republica Moldova – vă va furniza serviciul și vă va prelucra datele cu caracter personal. Garantăm că datele Dvs. vor beneficia de același nivel de protecție și siguranță, că veți avea posibilitate de a vă exercita drepturile și de a utiliza căile prevăzute de lege în acest scop”, se arată în mesaj. 

    De menționat că toți deținătorii de platforme și aplicații de comenzi de taxi vor trebui să se înregistreze juridic pe teritoriul țării, iar sistemele să fie utilizate doar prin intermediul operatorilor de transport care prestează servicii în sistem de taxi. Obligațiile sunt impuse în baza unei legi aprobate în toamna anului 2023. O altă prevedere a inițiativei legislative îi obligă pe administratorii unităților de transport să îi informeze pe călători despre disponibilitatea unor servicii auxiliare (scaunul pentru copii sau transferul animalelor de companie), precum și despre tarifele aferente utilizării acestor servicii suplimentare.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleRepublica Moldova suspendă Tratatul cu privire la forțele armate convenționale în Europa
    Next Article Povestea impresionantă a femeii condamnate la moarte în Vietnam pentru fraudă

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    MAN refuză participarea la consultările privind viitorul premier: critici dure la adresa majorității

    4 iulie 2026

    Investiții în infrastructura sportivă din Chișinău: condiții mai bune pentru sportivii de performanță

    3 iulie 2026

    Prognoza sociologului Ian Lisnevschi despre Guvernul Munteanu, lansată acum 8 luni, s-a adeverit

    3 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    MAN refuză participarea la consultările privind viitorul premier: critici dure la adresa majorității

    4 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Începe procesiunea funerară a fostului lider suprem al Iranului, Ali Khamenei, în capitala Teheran

    4 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Ion Ceban anunță inițiativa unei ședințe parlamentare extraordinare pe activitatea Guvernului

    4 iulie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Rusia susține că a preluat controlul asupra orașului Kostiantinivka din regiunea Donețk

    4 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    MAN a desfășurat Consiliul Național lărgit și a lansat apel pentru alegeri anticipate

    4 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.