Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Voronin susține că nu s-a opus niciodată proceselor de integrare a Republicii Moldova în UE
    POLITICĂ

    Voronin susține că nu s-a opus niciodată proceselor de integrare a Republicii Moldova în UE

    24 mai 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Al treilea președinte al Republicii Moldova, liderul PCRM, Vladimir Voronin, spune că nu s-a opus niciodată proceselor de integrare a Republicii Moldova în Uniunea Europeană. Mai mult decât atât, când era la putere, Voronin spune că a vorbit despre modernizarea europeană și a îndeplinit planul de cooperare cu UE mai devreme decât era preconizat, relatează politics.md cu referire la enews.md.

    „I-am cerut lui Putin ca documentele din cadrul CSI să fie adoptate în conformitate cu aspirațiile Moldovei de integrare europeană. Noi nu ne-am opus niciodată proceselor de integrare. Ne-am dat seama că procesul de negocieri va fi dificil. Dar am reușit să găsim compromisuri și a început lucrul în comun cu structurile europene. Mai ales în partea de pregătire a acordului de asociere cu UE. UE ne-a pus condiții, au fost 48 de puncte, noi ne-am exprimat dezacordul categoric asupra a 7 dintre ele. Am îndeplinit planul de cooperare cu UE în 3,5 ani, în loc de 5 ani, cât ne fusese alocat”, a menționat liderul PCRM, în cadrul masei rotunde ”Adunarea Națională din 21 mai. Ce-a fost asta? Sau Eurointegrarea: între întâlniri și realitate”.

    Fostul președinte nu exclude că va candida la funcția de președinte al Republicii Moldova în 2024.

    „Aș fi putut să nu fiu deputat, dar stau în Parlament ca să văd din interior cum se implementează calea europeană a Republicii Moldova. La putere nu sunt oameni competenți. Ei fac doar ce li se spune în ambasadele străine, nu pot face nimic pe cont propriu. Există probleme foarte serioase și ele trebuie depășite. Eu nu exclud că putem candida la președinție, indiferent cât ne va costa”, a declarat Voronin.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleSummitul CPE: Câte ţări au confirmat că trimit delegaţii
    Next Article Cât a achitat Guvernul pentru organizarea Adunării „Moldova Europeană”

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Intervenții pe drumurile din Capitală: Primăria anunță mobilizare totală în teren

    3 aprilie 2026

    Amalgamarea localităților, contestată: opoziția cere intervenția Comisiei de la Veneția

    3 aprilie 2026

    Curtea Constituțională a validat mandatul de deputat pentru Silvia Bondarenco

    3 aprilie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Volodimir Zelenski i-a propus lui Vladimir Putin un armistițiu în sectorul energetic

    7 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Maia Sandu, la 17 ani de la 7 aprilie 2009: „Un moment rușinos în care statul și-a agresat proprii cetățeni”

    7 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    O delegație a Parlamentului Poloniei, în vizită oficială la Chișinău

    7 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Ucraina alocă peste 14 milioane de euro pentru securizarea și extinderea conexiunilor de transport cu R. Moldova

    6 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Ceban: 238 de fermieri autohtoni au intrat în faliment după 5 ani de promisiuni neîndeplinite

    6 aprilie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.