Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Voronin solicită unirea forțelor de stânga pentru viitoarele alegeri
    AUTORITĂȚI

    Voronin solicită unirea forțelor de stânga pentru viitoarele alegeri

    23 decembrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Preşedintele Partidului Comuniştilor, Vladimir Voronin, a declarat că, înainte de viitoarele alegeri parlamentare din 2025, „toate forţele de stânga şi de centru-stânga trebuie să se unească pentru a da lupta cu regimul de guvernare care duce Moldova la umilinţă”.

    După cum relatează Infotag cu referire la site-ul PCRM, el a făcut aceste declaraţii în cadrul unei reuniuni online a liderilor partidelor comuniste din fostele republici sovietice, uniţi pe platforma partidelor comuniste din fosta URSS.

    Vorbind despre situaţia din republică, Voronin a subliniat că „în Moldova a fost instaurat un regim dictatorial, manifestat în special prin falsificarea alegerilor prezidenţiale şi a referendumului, care nu are nimic de-a face cu integrarea europeană”.

    „De fapt, regimului de guvernământ i s-a oferit posibilitatea de a schimba Constituţia după bunul plac, fără a ţine cont de procedurile prevăzute în Legea fundamentală. Iar acest lucru reprezintă o ameninţare gravă la adresa neutralităţii şi suveranităţii Republicii Moldova”, a spus Voronin.

    Potrivit fostului preşedinte, „din cauza incompetenţei şi subordonării marionetelor la cursul partenerilor străini, autorităţile nu s-au pregătit pentru iarnă, lăsând ţara fără resurse energetice ieftine – gaz şi energie electrică, transformând locuitorii de pe malul drept şi stâng al Nistrului în ostatici ai politicii lor mioape”.

    sursa

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleGermania oferă sprijin financiar Republicii Moldova
    Next Article Concurs pentru funcția de director la Centrul pentru Combaterea Dezinformării

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    MAN propune reguli noi pentru mașinile abandonate de pe domeniul public

    10 iunie 2026

    Parlamentul propune o nouă lege a mass-mediei: proprietarii și finanțarea instituțiilor media vor fi făcute publice

    10 iunie 2026

    Aproape 400 de unități de transport au fost cumpărate pentru Chișinău în ultimii ani, susține Primăria

    10 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Proiect de lege pentru combaterea traficului de droguri, avizat de o comisie parlamentară

    11 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Amnesty International: Israelul ar comite crime împotriva umanității prin evacuări forțate în Cisiordania

    10 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Gaik Vartanean: primăriile trebuie să aibă pârghii reale pentru a elimina mașinile abandonate

    10 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Demisia lui Nicolae Ormanji din fruntea Adunării Populare a Găgăuziei, blocată din lipsă de cvorum

    10 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Autoritățile sanitare, îndemnate să examineze un posibil vaccin anticancer dezvoltat la Sankt Petersburg

    10 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.