Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Vlah: Moldovenii așteaptă ore întregi la vamă – unde sunt relațiile bune cu Iohannis și Zelenski?
    AUTORITĂȚI

    Vlah: Moldovenii așteaptă ore întregi la vamă – unde sunt relațiile bune cu Iohannis și Zelenski?

    14 august 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Irina Vlah a lansat critici dure la adresa conducerii Moldovei într-o postare pe canalul său de Telegram, acuzând guvernul condus de președinta Maia Sandu de gestionarea deficitară a situației la punctele vamale. Vlah a menționat că cetățenii moldoveni care doresc să-și viziteze rudele acasă sunt obligați să aștepte între patru și cinci ore pentru a trece punctele de control.

    „Bătaie de joc la vamă, un nou experiment al lui Sandu asupra oamenilor noștri. Moldovenii care merg acasă să-și vadă rudele trebuie să aștepte 4-5 ore pentru a trece punctul de control,” a declarat Vlah.

    Vlah a mai subliniat că responsabili pentru aceste eșecuri sunt premierul, ministrul Afacerilor Interne și șeful Poliției de Frontieră, numiți în funcții de către președinta Maia Sandu.

    „Doamnă președintă, mă adresez către dumneavoastră. Premierul, ministrul Afacerilor Interne și șeful Poliției de Frontieră, pe care i-ați pus în funcții de conducere, au eșuat în munca lor. Prin urmare, vă faceți responsabili pentru eșecurile lor”, a declarat aceasta.

    Vlah a sugerat că președinta ar trebui să apeleze la omologii săi, Klaus Iohannis și Volodimir Zelenski, pentru a rezolva problema.

    „În al treilea rând, chiar dacă presupunem că polițiștii de frontieră români și ucraineni sunt de vină pentru situație, ce vă împiedică să apelați la Iohannis și Zelenski? Vă lăudați permanent cu relația bună cu ei. Așa că folosiți aceste relații în interesul cetățenilor!”, a menționat Irina Vlah.

    În încheiere, Irina Vlah a făcut apel la președinta Sandu să se aplece asupra nevoilor diasporei, cei care au părăsit Moldova în ultimii patru ani, menționând că mulți dintre aceștia se întorc acum acasă pentru a-și vedea familiile.

    „După ce i-a dat afară din țară, măcar încercați să-i scutiți de umilință în drum spre casă!”, a conchis aceasta.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleBlinken își amână vizita în Orientul Mijlociu
    Next Article Vasile Tarlev: „Sportul aduce bucurii și satisfacții” – Noua sa implicare în FC Zimbru

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Victoria Furtună pune sub semnul întrebării susținerea SUA pentru actuala guvernare din Moldova

    7 iulie 2026

    Krasnoselski: Militarii ruși din regiunea transnistreană sunt „singura garanție” pentru pace

    7 iulie 2026

    Zvonuri despre o posibilă destrămare a fracțiunii PAS, respinse de deputați

    7 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Continuă modernizarea zonei istorice din centrul Chișinăului. Ce lucrări se desfășoară pe strada 31 August 1989

    7 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Victoria Furtună pune sub semnul întrebării susținerea SUA pentru actuala guvernare din Moldova

    7 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Proiect de lege: Președintele ar putea coordona activitatea de combatere a terorismului, iar SIS va putea dispune blocarea conținutului online

    7 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Reforma RESTART, discutată la Chișinău: autoritățile locale cer clarificări privind finanțarea și administrarea școlilor

    7 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Igor Dodon cere „resetare politică” și pledează pentru alegeri parlamentare anticipate

    7 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.