Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Vladimir Putin și viitorul geopolitic al Europei: Pericolele și strategiile Rusiei
    GEOPOLITICA

    Vladimir Putin și viitorul geopolitic al Europei: Pericolele și strategiile Rusiei

    10 martie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Rusia sub conducerea lui Vladimir Putin a demonstrat deja că nu va ezita să își extindă influența în regiunile ex-sovietice și din apropierea Europei de Est.

    Cu o armată în continuare activă pe teritoriul Ucrainei și cu planuri de consolidare a puterii în zona sa de influență, Putin ar putea pune în practică noi ambiții expansioniste. România, Moldova, Polonia și statele baltice sunt în centrul atenției Kremlinului, având în vedere pozițiile geopolitice cheie ale acestora și vulnerabilitățile lor la influența rusă.

    Există temeri semnificative că, după Ucraina, Putin ar putea încerca să destabilizeze aceste state sau chiar să amenințe direct integritatea lor teritorială. De asemenea, un conflict cu NATO devine tot mai posibil, pe măsură ce Rusia își întărește legăturile cu țările ce se află în afaceri delicate cu alianța occidentală. Fiecare mișcare a Rusiei va influența, fără îndoială, ordinea de securitate europeană în următorii ani.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleNoi investiții semnificative pentru Drochia: dezvoltare ecologică și eficiență în situații de urgență
    Next Article Trump: Ucraina ar putea cădea în fața Rusiei dacă nu se schimbă abordarea internațională

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Spațiul aerian al Poloniei a fost încălcat de două ori de drone

    4 septembrie 2025

    Oportunități noi pentru afaceri și turism: moldovenii scapă de viză în EAU

    4 septembrie 2025

    Vladimir Putin îl invită pe Volodimir Zelenski la Moscova

    3 septembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Echipa lui Ilan Șor și Bașcanul Găgăuziei, Evghenia Guțul, susțin educația oferind ajutor concret  instituțiilor de învățământ

    4 septembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Președinta Maia Sandu îndeamnă misiunile internaționale de observare a alegerilor la vigilență pentru a expune ingerințele străine

    4 septembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Alarmă de incendiu la Parlament: Pompierii au intervenit de urgență

    4 septembrie 2025

    …

    EXPERȚI

    EDITORIAL// Analiza Codului Electoral al R. Moldova: Un partid care face parte dintr-un bloc electoral nu poate fi exclus individual din campania electorală

    4 septembrie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Spațiul aerian al Poloniei a fost încălcat de două ori de drone

    4 septembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.