Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Vladimir Odnostalco: PAS percepe statul ca pe un ONG finanțat din exterior
    POLITICĂ

    Vladimir Odnostalco: PAS percepe statul ca pe un ONG finanțat din exterior

    11 august 2021Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    La nicio săptămână de la preluarea totală a puterii, PAS schimbă legile în interes propriu, spune un deputat socialist 

    În scurt timp vom fi martori la cum toate instituțiile statului vor fi subordonate PAS și vor lucra doar în interesul acestui partid. Reacția a fost expusă de deputatul socialist, Vladimir Odnostalco, după ce majoritatea parlamentară a inițiat un proiect de lege prin care se propune numirea directorului CNA cu votul a cel puțin 20 din cei 101 de deputați. 

    ”Dictatura începe din momentul când legile sunt ajustate după interesele proprii. Nu a trecut nicio săptămână de la învestirea Guvernului, dar legile sunt deja subordonate în folosul personal. PAS s-a îmbătat cu propria putere și nu este în stare să facă față acestei poveri, și percepe statul ca pe un ONG, finanțat din exterior. Moldova nu a uitat cine au fost părinții politici ai partidului guvernamental PAS – Filat și Plahotniuc. Foarte curând vom asista la crearea statului sub PAS și pentru PAS”, a scris deputatul pe pagina sa de socializare. 

    Proiectul înaintat de PAS anulează concursul de selectare a șefului Centrului Național Anticorupție, care era organizat de Comisia parlamentară juridică, numiri și imunități, cu atragerea în calitate de observatori a reprezentanților societății civile și mediului academic.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleVIDEO// Proteste masive în Lituania, împotriva dictaturii
    Next Article VIDEO// Deputat din Lituania: Arătăm cu degetul spre Belarus, dar la noi dictatura e mai mare

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Marina Tauber și Diana Șoșoacă, apariție comună la Forumul Economic de la Sankt Petersburg

    4 iunie 2026

    Angela Cutasevici studiază modelul american de guvernare în cadrul vizitei la Washington

    4 iunie 2026

    Furtună: Moldova are potențialul de a conecta piețe și regiuni diferite

    4 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Presa română: Eugen Tomac, luat în calcul pentru funcția de premier în noul executiv

    4 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Eugenia Ceban: „Respectul pentru minorități trebuie demonstrat prin fapte”

    4 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Igor Dodon, discurs la Sankt Petersburg: cere apropierea Republicii Moldova de Federația Rusă și ridicarea sancțiunilor

    4 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Ion Ceban acuză lipsa reformelor autentice în drumul spre UE

    4 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Poliția cehă confirmă: în mașina mitropolitului Ilarion a fost găsită cocaină

    4 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.