Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Vladimir Bolea a discutat cu reprezentanții misiunii europene DG CLIMA despre priorități climatice în Moldova
    AUTORITĂȚI

    Vladimir Bolea a discutat cu reprezentanții misiunii europene DG CLIMA despre priorități climatice în Moldova

    2 aprilie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    În cadrul unei întâlniri la Chișinău, ministrul Vladimir Bolea și conducerea Ministerului Infrastructurii și Dezvoltării Regionale au avut discuții cu o misiune a Direcției Generale pentru Acțiuni Climatice a Comisiei Europene (DG CLIMA), condusă de Jan Dusik.

    În centrul întâlnirii s-au aflat prioritățile pentru implementarea normelor climatice ale Uniunii Europene în Republica Moldova, cu un accent deosebit pe domenii precum transportul, infrastructura rutieră și sistemele de aprovizionare cu apă și canalizare.

    Bolea a subliniat importanța dezvoltării unei infrastructuri moderne care să sprijine un transport mai eficient și mai puțin poluant. Printre soluțiile propuse se numără dezvoltarea sistemelor multimodale de transport, construcția drumurilor ocolitoare și electrificarea liniei de cale ferată Ungheni-Chișinău, dar și creșterea utilizării vehiculelor cu combustibili alternativi și construirea infrastructurii necesare pentru vehicule electrice, cum ar fi stațiile de încărcare.

    De asemenea, părțile au discutat despre necesitatea unor investiții majore și consolidarea potențialului tehnic și financiar pentru a susține aceste inițiative climatice. Misiunea europeană a fost interesată și de planurile de împădurire din Moldova, iar în contextul unui verii extrem de călduroase prognozate, s-au discutat politici climatice mai eficiente inspirate de legislația UE privind clima.

    La finalul vizitei, Jan Dusik a plantat un arțar în Grădina Botanică din Chișinău, simbolizând angajamentul comun pentru un viitor mai verde și mai sustenabil.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePopșoi salută politica lui Trump: Sperăm într-o pace justă în Ucraina
    Next Article Forțele de ordine din Moldova își vor putea îmbunătăți profesionalismul cu asistența UE

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    România pregătește soluții pentru problema cărților de identitate anulate ale cetățenilor din Republica Moldova

    3 aprilie 2026

    Tinerii din Chișinău, față în față cu un astronaut NASA

    3 aprilie 2026

    Chișinăul vrea implicarea UE în reintegrare: propune un fond de convergență pentru ambele maluri ale Nistrului

    3 aprilie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    România pregătește soluții pentru problema cărților de identitate anulate ale cetățenilor din Republica Moldova

    3 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Tinerii din Chișinău, față în față cu un astronaut NASA

    3 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Tensiuni în Balcani: Albania ridică nivelul de alertă, iar Bulgaria primește avertisment din partea Iranului

    3 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Chișinăul vrea implicarea UE în reintegrare: propune un fond de convergență pentru ambele maluri ale Nistrului

    3 aprilie 2026

    …

    POLITICĂ

    Viața sub bombe în Iran: frică, sărăcie și un viitor tot mai incert

    3 aprilie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.