Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Vlad Kulminski a avut o întrevedere cu Reprezentantul Special al Rusiei în procesul de negocieri privind reglementarea transnistreană
    AUTORITĂȚI

    Vlad Kulminski a avut o întrevedere cu Reprezentantul Special al Rusiei în procesul de negocieri privind reglementarea transnistreană

    13 octombrie 2021Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Viceprim-ministrul pentru reintegrare Vlad Kulminski a avut o întrevedere cu Reprezentantul Special al Federației Ruse în procesul de negocieri privind reglementarea transnistreană Vitalii Treapițîn. Oficialul moldovean a exprimat importanța reluării fără precondiții a negocierilor în cadrul formatului „5+2”. 

    În cadrul dialogului purtat, aceștia au efectuat un schimb de opinii cu privire la procesul de reglementare transnistreană.

    În acest context, s-a menționat deschiderea Chișinăului de a soluționa problemele existente în documentarea cu plăcuțe neutre, dar și necesitatea revigorării activității grupurilor de lucru sectoriale, continuării dialogului pe toate subiectele curente de pe agenda negocierilor și a întreprinderii acțiunilor concrete în vederea rezolvării acestora în beneficiul cetățenilor de pe ambele maluri ale Nistrului.

    Astfel, Vlad Kulminski  a subliniat deschiderea Chișinăului de a purta un dialog consecvent cu toți actorii implicați în cadrul platformelor de dialog existente, exprimând importanța reluării fără precondiții a negocierilor în cadrul formatului „5+2”, cu trasarea unei perspective în vederea avansării în atingerea obiectivului strategic de identificare a unei soluții durabile și cuprinzătoare la problema transnistreană, exclusiv prin metode pașnice și diplomatice.

    A fost subliniat că trebuie evitate escaladări și dialogul trebuie să fie purtat responsabil, fără amenințări, în situația regională dificilă.

    De asemenea, oficialii s-au pronunțat pentru organizarea unei noi runde de negocieri în formatul „5+2”, la Stockholm, în timpul apropiat, pentru a discuta implementarea înțelegerilor și a trasa drumul de mai departe.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleAvocații lui Ruslan Popov au contestat decizia magistraților de a-l plasa în arest la domiciliu
    Next Article Ludovic Orban și-a depus demisia din funcția de președinte al Camerei Deputaților

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Angela Cutasevici: Amenzile propuse pentru companii sunt disproporționate și pot lovi puternic IMM-urile

    24 iulie 2026

    MAN a participat la comemorarea a 85 de ani de la crearea Ghetoului din Chișinău

    24 iulie 2026

    Ceban acuză PAS că folosește fondurile europene pentru promovare

    24 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Angela Cutasevici: Amenzile propuse pentru companii sunt disproporționate și pot lovi puternic IMM-urile

    24 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    MAN a participat la comemorarea a 85 de ani de la crearea Ghetoului din Chișinău

    24 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Letonia interzice importul de cărți, jocuri video și haine din Rusia și Belarus

    24 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Ceban acuză PAS că folosește fondurile europene pentru promovare

    24 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Ion Bulgac: „57% dintre cetățeni își doresc alegeri parlamentare anticipate”

    24 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.