Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Vlad Filat nu mai poate contesta condamnarea în dosarul mitei de la Șor
    AUTORITĂȚI

    Vlad Filat nu mai poate contesta condamnarea în dosarul mitei de la Șor

    17 iunie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Comitetul de Miniștri al Consiliului Europei, care supraveghează executarea hotărârilor CEDO, pe 12 iunie 2025, a constatat că Republica Moldova s-a conformat pe deplin hotărârii Curții. Comitetul de Miniștri a confirmat implicit că decizia Curții Supreme de Justiție de a refuza redeschiderea procesului privind faptele de corupție comise de Vladimir Filat a fost corectă.

    Pe 31 ianuarie 2023, Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) a constatat că examinarea în 2016-2017 cu ușile închise a cauzei penale de corupție inițiată împotriva lui Vladimir Filat a încălcat dreptul la publicitatea procesului judiciar, transmite politics.md cu referire la tvrmoldova.md.

    Vladimir Filat a solicitat Curții Supreme de Justiție revizuirea procesului penal, invocând că CEDO a constatat o violare a drepturilor sale.

    Pe 16 decembrie 2024, Curtea Supremă de Justiție a respins cerere de revizuire, pe motiv că CEDO nu a menționat în hotărârea sa despre necesitatea redeschiderii procesului.

    În același timp, violarea constatată de CEDO nu poate trezi dubii cu privire la corectitudinea soluției irevocabile adoptate pe marginea învinuirii lui Vladimir Filat în fapte de corupție.

    Curtea Supremă de Justiție a respins, pe 16 decembrie 2024, cererea fostului premier Vladimir Filat privind anularea hotărârilor pronunțate în 2016 și cea cu privire la rejudecarea cauzei în instanța de fond după hotărârea din 31 ianuarie 2023, care a constatat faptul că procesul a avut loc cu ușile închise.

    Pe 16 decembrie 2024, Curtea Supremă de Justiție a respins cererea de revizuire depusă de Vladimir Filat împotriva sentinței Judecătoriei Buiucani din 2016.

    Înalta curte a subliniat că violarea constatată de CEDO se referă doar la publicitatea procesului.

    În 2016, Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani, l-a condamnat pe Vladimir Filat la nouă ani de închisoare și a mai decis confiscarea bunurilor obținute ilegal de fostul premier.

    Acesta a fost învinuit de corupție comisă în calitate de prim-ministru și de obținerea unor beneficii ilegale în valoare de aproximativ 798 milioane de lei. Învinuirile la adresa fostului șef al Guvernului se întemeiau în principal pe autodenunțul oligarhului fugar Ilan Șor.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePlan „47” – abonament lunar de 47,45 $ care reflectă statutul prezidențial
    Next Article Dorin Recean va efectua o vizită de lucru în raionul Cahul

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Dorin Recean a vizitat plantațiile familiei Mihov, din satul Burlacu, raionul Cahul, care crește cele mai mari exemplare de struguri de masă din țară

    17 iunie 2025

    Renato Usatîi: PAS își împinge candidații toxici la coada listei și folosește artiști și tiktokeri drept „locomotivă”, care își vor depune mandatul după alegeri. E o bătaie de joc față de cetățeni!

    17 iunie 2025

    Premierul Recean: „Moldova poate. Iar Cahul demonstrează acest lucru”

    17 iunie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Dorin Recean a vizitat plantațiile familiei Mihov, din satul Burlacu, raionul Cahul, care crește cele mai mari exemplare de struguri de masă din țară

    17 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Renato Usatîi: PAS își împinge candidații toxici la coada listei și folosește artiști și tiktokeri drept „locomotivă”, care își vor depune mandatul după alegeri. E o bătaie de joc față de cetățeni!

    17 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Premierul Recean: „Moldova poate. Iar Cahul demonstrează acest lucru”

    17 iunie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Chișinău și Tirana accelerează colaborarea: permise de conducere, securitate socială și integrare europeană

    17 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Siguranța călătoriilor în Chișinău: soluții tehnologice și planuri de viitor

    17 iunie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.