Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Vlad Batrîncea: actualul guvern acționează în interesele băncilor și ale companiilor petroliere
    POLITICĂ

    Vlad Batrîncea: actualul guvern acționează în interesele băncilor și ale companiilor petroliere

    15 mai 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Legislatura actuală este prima din toți anii de existență a parlamentului Republicii Moldova, când majoritatea parlamentară a respins toate proiectele de lege ale opoziției, cu excepția la un proiect cu caracter tehnic. Despre aceasta a declarat Vlad Batrîncea, secretarul executiv al Partidului Socialiștilor, vicepreședintele parlamentului, în cadrul unei emisiuni televizate.

    „Incompetența generează iresponsabilitate, incompetența generează acceptarea tacită a tuturor condițiilor impuse de FMI, Banca Mondială și alte organizații internaționale, a menționat vice-speakerul. Un guvern competent ar fi spus în astfel de condiții, că Republica Moldova are propria politică economică și propria viziune privind modul de guvernare a țării”.

    Drept exemplu al incompetenței autorităților, Batrîncea s-a referit la situația privind Banca Națională și „jocurile” neclare ale BNM de pe piața valutară. „Populația suferă din cauza creșterii prețurilor și a deprecierii monedei naționale în care oamenii primesc salariile și pensiile, în schimb, cresc veniturile băncilor comerciale. Oare aceste lucruri sunt întâmplătoare?”, se întreabă secretarul executiv al PSRM.

    Un alt exemplu îl constituie companiile importatoare de produse petroliere în Republica Moldova. Batrîncea a amintit că în perioada guvernării socialiștilor autoritățile au reușit să tempereze poftele companiilor petroliere, pentru a nu admite creșterea prețurilor la carburanți. „Dar care a fost una dintre primele acțiuni ale noului guvern în luna august anul trecut, când abia a venit la putere? A votat un proiect de lege privind liberalizarea pieței petroliere, care a oferit acestor companii dreptul de a revizui în fiecare zi prețul la carburanți. Deci, guvernarea le-a acordat libertatea totală a acțiunilor în detrimentul intereselor oamenilor”, a remarcat vice-speakerul.

    Batrîncea a propus autorităților să numească cel puțin două programe economice pe care acestea le-ar fi implementat pe parcursul unui an sau cel puțin trei măsuri clare privind acordarea sprijinului agricultorilor. „De aici, și sărăcia în țară, pentru că statul nu se ocupă absolut deloc de economie”, a concluzionat Vlad Batrîncea.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleVoronin: Ziua de 9 mai a arătat cât este de mare potențialul unui protest
    Next Article Pe perioada anchetei de elucidare a celor întâmplate în parcul Alunelul, conducerea Spații Verzi a fost suspendată din funcție

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Evghenia Guțul își pierde mandatul de bașcan al Găgăuziei după menținerea condamnării de 7 ani la Curtea de Apel

    29 mai 2026

    Ungaria refuză în continuare trimiterea de arme Ucrainei și condiționează sprijinul pentru aderarea la UE

    29 mai 2026

    Reforma educațională ar putea influența finanțarea alimentației gratuite în școli

    29 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Evghenia Guțul își pierde mandatul de bașcan al Găgăuziei după menținerea condamnării de 7 ani la Curtea de Apel

    29 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Reacția Kievului după atacul din Galați: Ucraina promite sprijin României

    29 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Ungaria refuză în continuare trimiterea de arme Ucrainei și condiționează sprijinul pentru aderarea la UE

    29 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    România expulzează consulul rus de la Constanța și închide consulatul după incidentul cu dronă la Galați

    29 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    Controverse în Consiliul Municipal Chișinău: numirea Svetlanei Dogotaru în funcția de viceprimar contestată de PAS

    29 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.