Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Vizită istorică la Kiev: Ministrul de Externe al Arabiei Saudite a anunțat un ajutor umanitar de 400 milioane dolari
    GEOPOLITICA

    Vizită istorică la Kiev: Ministrul de Externe al Arabiei Saudite a anunțat un ajutor umanitar de 400 milioane dolari

    27 februarie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Arabia Saudită a anunțat duminică un ajutor umanitar în valoare de 400 de milioane de dolari pentru Ucraina, transmite Kyiv Independent. Ministrul de externe al țării, prințul Faisal bin Farhan Al Saud, s-a întâlnit cu președintele Volodimir Zelenski și cu înalți oficiali ucraineni pe 26 februarie la Kiev, în prima vizită la acest nivel de la stabilirea relațiilor diplomatice între cele două țări în 1993.

    Potrivit șefului biroului prezidențial ucrainean, Andriy Yermak, Arabia Saudită va oferi Ucrainei 100 de milioane de dolari sub formă de ajutor umanitar și 300 de milioane de dolari în produse petroliere, scrie G4Media.

    În timpul briefingului de presă, Al Saud a adăugat, de asemenea, că Arabia Saudită ar putea juca un rol de mediator pentru eliberarea prizonierilor de război ucraineni din Rusia.

    În septembrie 2022, militari ucraineni de top și voluntari străini capturați de Rusia în timpul bătăliei de la Mariupol au fost eliberați în Arabia Saudită în cadrul unei operațiuni ultrasecrete.

    „Vom continua să cooperăm cu prietenii noștri ucraineni pentru a rezolva problema războiului, deoarece aceasta nu afectează doar Ucraina, ci întreaga lume”, a declarat Al Saud.

    Arabia Saudită a votat în favoarea unei rezoluții ONU care cere Rusiei să înceteze „ostilitățile din Ucraina și solicită retragerea forțelor sale”.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleAlertă 112: O fetiță de șapte ani a dispărut în Chișinău
    Next Article Primăria capitalei a ținut un moment de reculegere în memoria minorului de 12 ani care și-a pierdut viața în urma unui accident

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Rusia i-a blocat conturile hocheistului Alexandr Ovecikin

    13 august 2025

    Nicușor Dan a acceptat invitația lui Zelenski de a vizita Ucraina

    13 august 2025

    Ucraina ar fi pregătită să cedeze teritoriul ocupat de Rusia

    13 august 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Rusia i-a blocat conturile hocheistului Alexandr Ovecikin

    13 august 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Nicușor Dan a acceptat invitația lui Zelenski de a vizita Ucraina

    13 august 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Ucraina ar fi pregătită să cedeze teritoriul ocupat de Rusia

    13 august 2025

    …

    EXPERȚI

    EDITORIAL// OPOZIȚIA POATE SĂ-ȘI SECURIZEZE VOTURILE

    12 august 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Peste 10 mii de oameni au ieșit la un miting împotriva represiunilor politice ale PAS

    12 august 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.