Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Vitalii Ignatiev: „Aderarea la UE e prematură fără rezolvarea conflictului transnistrean”
    POLITICĂ

    Vitalii Ignatiev: „Aderarea la UE e prematură fără rezolvarea conflictului transnistrean”

    8 mai 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Negociatorul-șef al autoproclamatei administrații de la Tiraspol, Vitalii Ignatiev, susține că, atâta timp cât conflictul dintre Republica Moldova și Transnistria rămâne nerezolvat, este prea devreme să vorbim despre schimbarea statutului internațional al Chișinăului, inclusiv despre aderarea la Uniunea Europeană.

    Într-un interviu pentru revista maghiară Mandiner, Ignatiev și-a exprimat rezervele că Bruxelles-ul ar dori să gestioneze „un alt conflict de tip Cipru de Nord pe teritoriul Europei”. El a propus ca demersurile de extindere a UE către Moldova să fie sincronizate cu procesul de reglementare transnistreană, lucru care, în opinia lui, nu se întâmplă.

    „Formatul 5+2 nu funcționează de șase ani, iar de la 2020 nu mai există contacte la nivel înalt între Chișinău și Tiraspol. Autoritățile de la București evită dialogul cu Transnistria și nu recunosc cetățenii din stânga Nistrului ca pe proprii lor cetățeni”, a afirmat negociatorul.

    Referindu-se la rezultatele ultimului referendum privind integrarea europeană, Ignatiev a subliniat că societatea moldovenească este profund divizată. „În astfel de condiții, e mai prudent să încercăm mai întâi să reunim societatea și să explicăm clar cetățenilor beneficiile și consecințele integrării, decât să forțăm procesul”, a mai spus el.

    Deși recunoaște importanța politicii proeuropene drept element ideologic și de consolidare internă pentru guvernarea de la Chișinău, Ignatiev a avertizat că așteptarea unor „beneficii materiale de la Bruxelles în schimbul unor concesii politice” denotă o înțelegere eronată a relațiilor între state cu drepturi egale.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleBlocul „Împreună” cere Guvernului măsuri urgente pentru achiziţia gazelor de iarnă
    Next Article Dorin Recean și Marta Kos semnează Acordul pentru dezvoltarea Moldovei alături de UE

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Încă 27 de start-upuri primesc finanțare municipală prin programul „START-UP pentru TINERI ȘI MIGRANȚI”

    19 decembrie 2025

    Cooperarea moldo‑britanică, discutată de Gavrilița cu ambasadoarea Regatului Unit

    19 decembrie 2025

    Primăria Chișinău modernizează liceele: sport, confort și siguranță pentru elevi

    19 decembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Vladimir Putin recunoaște că este din nou îndrăgostit

    19 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Grădinița „Spicușor” din Ciocana, modernizată și reabilitată energetic

    19 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Peste 10.000 de persoane au semnat o petiție pentru salarii mai mari în educație

    19 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Alertă de securitate: cum trebuie să reacționeze populația în cazul dronelor

    19 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    VIDEO// Salariile profesorilor, ignorate de guvernare în bugetul 2026. Alexandr Berlinschii: Mesajul PAS către profesori este clar – „Bani nu sunt, dar voi țineți-vă”!

    19 decembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.