Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Vineri, la Chișinău are loc ședința comună dintre guvernele R.Moldova și României
    AUTORITĂȚI

    Vineri, la Chișinău are loc ședința comună dintre guvernele R.Moldova și României

    10 februarie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Vineri, la Chișinău, are loc ședința comună dintre guvernele Republicii Moldova și României în cadrul căreia se va semna acordul privind ajutorul nerambursabil de 100 de milioane de euro, acordat de București. Acordul va fi valabil 7 ani, cu posibilitatea de prelungire cu încă 3 ani, la fel ca acordul precedent, expirat în 2021, prin care R. Moldova nu a reuit să atragă decât 40 de milioane de euro.

    Guvernarea PAS a precizat că banii vor fi direcționați spre proiecte de infrastructură, în special în zonele rurale, pentru a îmbunătăți calitatea vieții oamenilor de la sate. Opoziția cere ca acest ajutor să nu fie politizat, iar de fonduri să beneficieze toate localitățile, indiferent de apartenența politică a autorităților locale.

    Tot la ședința comună de vineri a celor două guverne urmează să fie semnat acordul privind construcția podului peste Prut dintre localitățile Ungheni (Republica Moldova) și Ungheni (România), acordul privind renovarea și modernizarea podului Ghiurgiulești-Galați și cel care va aduce o reducere substanțială sau chiar eliminarea unor taxe de roaming.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleLIVE // Şedinţa Parlamentului Republicii Moldova
    Next Article Vladimir Odnostalco: Spitalele au datorii enorme pentru serviciile comunale, deoarece Guvernul nu le-a alocat destui bani

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Dosarul „Energocom”, pe ultima sută de metri: instanța examinează ultimele probe în cauza în care este vizat Igor Dodon

    10 iulie 2026

    Primăria Chișinău investește în modernizarea Liceului „Gh. Ghimpu” din Colonița

    10 iulie 2026

    MAN: „Nu suntem împotriva reformelor, ci împotriva celor făcute fără oameni și specialiști”

    10 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Campionatul de Drift aduce modificări în trafic: un tronson al șos. Hâncești va fi blocat temporar

    10 iulie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Dosarul „Energocom”, pe ultima sută de metri: instanța examinează ultimele probe în cauza în care este vizat Igor Dodon

    10 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Cooperare Chișinău–China: autoritățile municipale discută despre infrastructură, spații publice și modernizarea orașului

    10 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Trubca renunță la mandatul de deputat și așteaptă concluzia ANI privind verificarea inițiată

    10 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    MAN protestează la Parlament și solicită asumarea responsabilității de către PAS

    10 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.