Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Viktor Orban: Ungaria nu va mai primi fonduri europene dacă Ucraina aderă la UE
    GEOPOLITICA

    Viktor Orban: Ungaria nu va mai primi fonduri europene dacă Ucraina aderă la UE

    24 aprilie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Orban a subliniat că aderarea Ucrainei la UE ar putea avea un impact major asupra viitorului Ungariei pentru următorii 15-20 de ani, potrivit agenției MTI.

    „Există o decizie clară, pe care aș putea-o numi chiar un ordin venit de la Bruxelles, pe care nu îl ascund, deoarece președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a anunțat deja în Parlamentul European că Ucraina trebuie să devină membră a Uniunii Europene până în 2030, ceea ce înseamnă în mai puțin de cinci ani”, a spus Orban.

    „Dacă cineva susține că aderarea Ucrainei va aduce mai mulți bani europeni pentru Ungaria, atunci acea persoană minte. Dacă Ucraina devine membră a Uniunii Europene, nu vor mai exista fonduri de adus acasă”, a adăugat premierul ungar.

    În opinia sa, cel mai mult va suferi sectorul agricol din Ungaria, în cazul în care Ucraina va deveni parte a blocului comunitar.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleȘeful spionajului rus anunță discuții constructive cu directorul CIA și propune o întâlnire
    Next Article Sprijinul UE: Dorin Recean și Kaja Kallas analizează realizările și planurile economice pentru Moldova

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Grupare pro-iraniană anunță recompensă de 10 milioane de dolari pentru asasinarea lui Donald Trump

    17 iulie 2026

    Un blogger rus, reținut după ce l-a numit pe Putin „criminal de război”

    17 iulie 2026

    Vadîm Ermolaiev susține că serviciul de informații militare al Ucrainei ar fi implicat în atacul cu bombă din Monaco

    17 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Ion Ceban cere alegeri anticipate: „Nimic nu se va schimba, oamenii sunt prostiți și furați în continuare”

    17 iulie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Grupare pro-iraniană anunță recompensă de 10 milioane de dolari pentru asasinarea lui Donald Trump

    17 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Reforma RESTART, criticată la Chișinău: „Nu este clar cine va gestiona situațiile excepționale în școli”

    17 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Igor Dodon avertizează asupra creșterii numărului de migranți: „Trebuie luate decizii urgente”

    17 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Ceban participă la CPAC Great Britain 2026: „Temele discutate sunt relevante și pentru Republica Moldova”

    17 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.