Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Viktor Orban, exclus de la ceremonia de inaugurare a președinției Poloniei în UE
    GEOPOLITICA

    Viktor Orban, exclus de la ceremonia de inaugurare a președinției Poloniei în UE

    3 ianuarie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Premierul ungar Viktor Orban nu a fost invitat la evenimentul de vineri de la Varșovia, care va marca începerea președinției Poloniei în Uniunea Europeană. Decizia a fost luată de autoritățile poloneze ca reacție la acordarea azilului politic de către Budapesta fostului viceministru polonez Marcin Romanowski, aflat sub anchetă pentru presupusa delapidare a fondurilor publice.

    De asemenea, ambasadorul Ungariei nu a fost invitat la evenimentul desfășurat la Teatrul Grand din Varșovia, după ce guvernul polonez și-a exprimat nemulțumirea față de acest gest al Ungariei.

    În cadrul declarațiilor oficiale, Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, ministru adjunct pentru afaceri europene, a precizat că invitațiile pentru evenimentul de gală fuseseră deja trimise înainte de incident, dar că, în urma acestuia, Ministerul Afacerilor Externe a decis retragerea invitației.

    Premierul polonez Donald Tusk și Antonio Costa, președintele Consiliului European, urmau să susțină discursuri la ceremonia de inaugurare a președinției Poloniei la Uniunea Europeană, pe care fiecare stat membru o deține prin rotație timp de șase luni.

    Ungaria a deținut președinția în a doua jumătate a anului 2024.

    Tusk l-a criticat pe Orban cu privire la mai multe chestiuni, inclusiv poziția sa față de războiul din Ucraina și politicile pe care Polonia le consideră a fi pro-ruse. Orban a declarat presei maghiare că guvernul lui Tusk îi consideră pe maghiari inamici.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleCompensații pentru energia electrică și termică
    Next Article China acordă cea mai mare creștere salarială din ultimii 10 ani

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Armata americană în stare de alertă – Trump: „Vom apăra Israelul și ne vom proteja forțele”

    13 iunie 2025

    Majoritatea americanilor consideră parada militară a lui Donald Trump o risipă de bani

    13 iunie 2025

    „Putin is dead” și „What has happened to Putin?” – fraze blurate în Rusia într-un thriller apocaliptic

    13 iunie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Parteneriatul moldo-austriac: Recean și Stocker explorează noi oportunități de colaborare economică și socială

    13 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Viitor european pentru BNM: structuri valorice durabile și modernizare completă

    13 iunie 2025

    …

    SOCIAL

    OIV deschide al doilea său centenar în Republica Moldova: vinul ca simbol de reziliență și inovație

    13 iunie 2025

    …

    POLITICĂ

    Protest la IP Ciocana: Activistii Partidului Inima Moldovei cer organelor de forta sa nu execute ordinele PAS

    13 iunie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Armata americană în stare de alertă – Trump: „Vom apăra Israelul și ne vom proteja forțele”

    13 iunie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.