Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » VIDEO. Tensiuni în Bruxelles. Incendii în fața Parlamentului European
    GEOPOLITICA

    VIDEO. Tensiuni în Bruxelles. Incendii în fața Parlamentului European

    1 februarie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Mai multe incendii au izbucnit în fața sediului Parlamentului European de la Bruxelles, acolo unde se află și președintele Klaus Iohannis. Incendiile au fost provocate de fermierii protestatari potrivit Antena 3 CNN. 

    Protestul are loc joi în timp ce în interiorul clădirii se desfășoară o ședință a Consiliului European la care participă toți liderii țărilor UE, inclusiv președintele României, Klaus Iohannis.

    Pompierii și polițiștii au intervenit pentru a dărâma baricadele și a stinge flăcările. Protestatarii au aruncat cu ouă în sediul Parlamentului și au afișat mai multe bannere.

    În paralel, aproximativ 1.000 de tractoare au blocat rute importante din Bruxelles, potrivit Sky News.

    Fermierii sunt furioși din cauza taxelor, a costurilor în creștere și a importurilor ieftine din afara UE care le pun afacerile în pericol.

    #BREAKING – Protests and fires outside the European Parliament as heads of state and government meet at the EU summit in Brussels. RATS ARE WORRIED!

    Intelsky pic.twitter.com/SLIsJSMpiV

    — Jack Straw (@JackStr42679640) February 1, 2024

    Proteste asemănătoare au loc și în alte țări, precum Franța, Spania, Portugalia, Țările de Jos, Germania, Polonia, Italia și România.

    Iohannis, despre protestele fermierilor: Comisia ar putea să vină cu unele proceduri de ameliorare

    Președintele României, Klaus Iohannis, a vorbit despre protestele fermierilor spunând că UE ar putea să propună unele „proceduri de ameliorare”.

    Acesta a făcut declarațiile joi, la Bruxelles, înainte de participarea la Consiliul European. Capitala belgiană este aproape blocată din cauza protestului fermierilor.

    „Nu putem să ne întâlnim în Bruxelles care este aproape blocat și să nu discutăm aceste probleme (…) au fost discutate aseară, azi discutăm din nou”, a dezvăluit Klaus Iohannis.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleDodon mulțumește Patriarhului Kirill pentru grija față de Biserica Ortodoxă din Moldova
    Next Article Nadejda Hriptievschi, noul membru în Comisia de evaluare a procurorilor

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Conflictul SUA-Iran se intensifică: Trump anunță noi operațiuni militare și amenință cu alte lovituri

    14 iulie 2026

    UE pregătește restricții pentru utilizarea rețelelor sociale de către minori. Ce reguli ar putea fi introduse

    14 iulie 2026

    Premierul Ucrainei, Iulia Svîrîdenko, și-a depus demisia. Zelenski pregătește o remaniere amplă a Guvernului

    14 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    „Nu toți sunt tratați la fel”: declarații critice despre gestionarea scandalurilor din PAS

    14 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Școlile din Chișinău ar putea ajunge la vot popular: Ceban pregătește un referendum consultativ

    14 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Vasile Tofan pregătește noua echipă guvernamentală: când va fi făcut anunțul oficial

    14 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    După 18 ani de așteptare, locatarii unui bloc din Chișinău vor avea din nou ascensor funcțional

    14 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Paradă militară de amploare la Paris: Maia Sandu și alți lideri europeni, invitați la ceremonia de Ziua Franței

    14 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.