Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » VIDEO// Scenă dramatică pe o autostradă din Florida: un avion se prăbușește în flăcări, ucigând mai multe persoane aflate la bord
    GEOPOLITICA

    VIDEO// Scenă dramatică pe o autostradă din Florida: un avion se prăbușește în flăcări, ucigând mai multe persoane aflate la bord

    10 februarie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Două persoane au murit, vineri, în urma prăbuşirii unui avion privat pe o autostradă din sudul Floridei, SUA, au anunţat autorităţile locale, citate de AFP, scrie news.ro.

    Accidentul a avut loc în jurul orei locale 15.15 (21.15 GMT), nu departe de oraşul Naples, în Golful Mexic, a precizat Agenţia americană de reglementare a aviaţiei civile pe X (fostul Twitter).

    Au cedat Ambele motoare

    Cu două minute înainte de aterizarea programată, pilotul a anunţat prin radio controlul traficului aerian că „a pierdut ambele motoare şi a cerut o aterizare de urgenţă”, a declarat pentru AFP purtătorul de cuvânt al aeroportului, Robin King, într-un comunicat.

    „Controlorul de trafic aerian a autorizat imediat aeronava să aterizeze atunci când pilotul a declarat că nu va ajunge pe pistă (…) (şi) a încercat să aterizeze pe I-75”, uriaşa autostradă care leagă regiunea Marilor Lacuri, în nordul Statelor Unite, de Florida, în sud.

    Vor urma investigații

    În avion se aflau cinci persoane, iar trei dintre ele au supravieţuit, potrivit purtătorului de cuvânt. Celelalte două au murit în urma coliziunii. Nu este clar dacă traficul pe autostradă a fost oprit în momentul accidentului sau dacă vreun vehicul a fost avariat în accident.

    Agenţia americană de reglementare a aviaţiei civile şi Consiliul naţional pentru siguranţa transporturilor vor investiga circumstanţele accidentului.

    🚨#BREAKING: A private jet has crashed on interstate I-75 bursting into flames

    📌#Naples | #Flordia

    Numerous firefighters and other emergency crews are on the scene after a 2004 Challenger 600 jet with the tail number N823KD, operated by a charter company called Hop-A-Jet,… pic.twitter.com/0VejgA8FxZ

    — R A W S A L E R T S (@rawsalerts) February 9, 2024
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleCercetătorii chinezi dezvăluie primul „copil AI” din lume, cu comportament și emoții similare unui copil uman
    Next Article Maia Sandu răspunde criticilor privind data referendumului în emisiunea „Bună Seara”

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Ministrul Apărării al Letoniei și-a anunțat demisia în contextul incidentelor cu drone provenite dinspre Rusia

    11 mai 2026

    UE discută posibile negocieri cu Rusia și condițiile care ar putea fi impuse Moscovei

    11 mai 2026

    Ministrul apărării al Germaniei, vizită la Kiev: discuții despre cooperarea militară și producția de drone

    11 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Ion Onța prezintă contrastul: de la gunoiște ilegală la poligon modern de mediu

    11 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Irina Vlah propune referendumuri locale privind amalgamarea primăriilor din Republica Moldova

    11 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    Start pentru reabilitarea străzii 31 August: compania executantă a fost desemnată

    11 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Ministrul Apărării al Letoniei și-a anunțat demisia în contextul incidentelor cu drone provenite dinspre Rusia

    11 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    Ion Ceban invită chișinăuienii la Ziua Familiei în PMAN pe 16 mai

    11 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.