Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » VIDEO// Primarul General Ion Ceban condamnă deciziile politice împotriva edililor din Moldova la Congresul Autorităților Locale
    AUTORITĂȚI

    VIDEO// Primarul General Ion Ceban condamnă deciziile politice împotriva edililor din Moldova la Congresul Autorităților Locale

    25 aprilie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Primarul General al municipiului Chișinău, Ion Ceban, a condamnat, astăzi, 25 aprilie, în cadrul Congresului Autorităților Locale din Moldova, deciziile politice luate, în ultima vreme, împotriva edililor din țară.

    Astfel, în cadrul evenimentului, Ion Ceban a făcut referire la cazul primarului orașului Căușeni, care, zilele trecute, a fost căzut din drepturi.

    „Acest lucru mi se pare unul grav. Nu știu toate detaliile procesului, dar știu că toate procedurile nu au fost epuizate. Sunt lucruri care se bat cap în cap în ceea ce privește interpretările legislative”, a declarat Ion Ceban.

    În context, Primarul General al Capitalei, care a amintit că, prin asemenea „scheme”, a fost exclus și primarul ales, la alegerile locale din toamna anului trecut, în suburbia Bubuieci, Leonid Umaneț, a propus crearea unui grup în cadrul CALM, care să monitorizeze presiunile politice asupra edililor din Moldova.

    „Nu vorbesc despre alt tip de discriminări, nealocări de fonduri, jucatul de a ANI, Procuratura Generală sau „Satul European”. Iată de ce, propun ca, în cadrul Congresului Autorităților Locale din Moldova, să avem un grup care să monitorizeze toate aceste lucruri. Avem sute de primari cu probleme la Autoritatea Națională de Integritate, interpretate și puse pe seama acestor primari într-un mod inadecvat, după părerea mea. Or, abuzurile care au loc împotriva edililor sunt inadmisibile într-o țară candidată la Uniunea Europeană. Asemenea situații, dacă vor fi tolerate, vor urma pe viitor”, a conchis Ion Ceban.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleDezbatere la USM: Mihail Popșoi discută despre integrarea europeană a Republicii Moldova
    Next Article Dezbateri publice pe Programului municipal de dezvoltare a sectorului întreprinderilor mici și mijlocii în municipiul Chișinău pentru anii 2024-2030

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    BNM avertizează: inflația ar putea accelera din nou și depăși 8% în 2026

    14 mai 2026

    Deputații PAS nu au susținut includerea în ordinea de zi a proiectului privind ancheta tragediei din unitatea militară de la Cahul

    14 mai 2026

    Maia Sandu, decorată cu Ordinul European de Merit pentru contribuția la integrarea europeană

    14 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    BNM avertizează: inflația ar putea accelera din nou și depăși 8% în 2026

    14 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Gunn Marit Helgesen, în discuții cu Ion Ceban despre viitorul administrației locale din Chișinău

    14 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Iranul relaxează restricțiile din Strâmtoarea Ormuz pentru nave chineze, în urma discuțiilor dintre Donald Trump și Xi Jinping

    14 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Liceul „Elena Alistar” din Chișinău, renovat în cadrul unui proiect finanțat de BERD și BEI

    14 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    R. Moldova și Ucraina ar putea deschide primul cluster de negocieri cu UE în iunie

    14 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.