Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » VIDEO// „Inima Moldovei” a desfășurat un protest împotriva prețurilor exorbitante: Oamenii sunt nevoiți să aleagă – să cumpere mâncare sau medicamente
    AUTORITĂȚI

    VIDEO// „Inima Moldovei” a desfășurat un protest împotriva prețurilor exorbitante: Oamenii sunt nevoiți să aleagă – să cumpere mâncare sau medicamente

    2 iulie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Partidul Republican „Inima Moldovei” a desfășurat un protest împotriva prețurilor exorbitante la produsele alimentare, care, din cauza acțiunilor autorităților, devin tot mai puțin accesibile pentru cetățeni. Liderul partidului, Irina Vlah, a subliniat că Guvernul PAS permite importurilor să intre în țară fără restricții, ruinând producătorii moldoveni care ar putea oferi produse de calitate și accesibile cu sprijinul statului.

    „Doar în primul trimestru al anului 2025, importul de produse agricole a crescut cu 13%. PAS duce o politică externă unilaterală, privându-i pe producătorii noștri de gaze și îngrășăminte la preț redus. Am purtat deja negocieri cu investitori din Turcia, ne-am întâlnit cu conducerea Ministerului Agriculturii din Rusia și pregătim noi vizite în alte țări. Partenerii noștri sunt gata să ne ofere gaze și îngrășăminte ieftine și să cumpere mărfuri moldovenești. Știm cum să readucem prețurile accesibile și să salvăm producătorul local”, a declarat Irina Vlah.

    Dependența fermierilor de prețurile la resursele energetice a fost confirmată de Vadim Gubceac din Bălți, care a fost nevoit să-și închidă afacerea cu sere. „Guvernul a făcut totul pentru a distruge fermele moldovenești de sere – de la scumpirea gazelor până la eliminarea restricțiilor de import pentru rețelele comerciale. Am creat locuri de muncă, am plătit taxe, dar am fost nevoit să închid. Am susținut protestul fiindcă cred: ceea ce propune „Inima Moldovei” poate readuce produsele moldovenești pe piață și poate oferi oamenilor prețuri normale”, a menționat Gubceac.

    Anastasia Railean, activistă a partidului din Chișinău, a adăugat: „Prețurile cresc la toate: pâine, lapte, legume, carne. Oamenii sunt nevoiți să aleagă: să cumpere mâncare sau medicamente, să cumpere fructe pentru copii sau haine groase. Aceasta este o lovitură dată viitorului țării! Ce generație vom crește dacă jumătate din țară mănâncă mai prost doar pentru că puterea fură poporul?”.

    Diana Rosipanu, din Bălți, a subliniat o amenințare strategică: „Ne duc pe scenariul ucrainean: mai întâi să ne bage în datorii, apoi să cumpere pământul pe nimic. Dacă nu scăpăm de PAS, într-o zi ne vom trezi robi pe propriul pământ!”.

    Vitalie Blanari, liderul „Inima Moldovei” în Fălești, a adăugat: „Guvernul PAS a trecut de partea băncilor și a importatorilor, uitând de poporul său. În final, plătim noi, când în fiecare zi vedem prețuri fantastice în magazine”.

    La finalul acțiunii, participanții au înmânat prim-ministrului Dorin Recean 10 revendicări, a căror realizare va permite reducerea prețurilor la produsele alimentare. Printre acestea se numără: revenirea la legea privind un minim de 50% produse autohtone pe rafturile magazinelor, simplificarea comercializării produselor agricole fără adaosuri de la intermediari, un program național de irigații, crearea unui fond de credite preferențiale cu o rată a dobânzii de până la 3%.

    „Aceste măsuri vor sta la baza planului nostru de acțiune după intrarea „Inima Moldovei” în Parlament. Vom face din Moldova o țară în care munca este respectată și oamenii sunt protejați!”, a concluzionat Irina Vlah.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePAS depune plângere la procuratură contra lui Ceban și consilierilor MAN
    Next Article Chișinău găzduiește primul Summit bilateral Moldova – Uniunea Europeană

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Munteanu: Nu avem nevoie urgentă de bani, dar un program cu FMI ne-ar întări credibilitatea

    5 decembrie 2025

    Bostan răspunde criticilor: atacurile la adresa mea sunt din invidie și frustrări personale

    5 decembrie 2025

    Mureșan: Regiunea transnistreană nu oprește drumul Moldovei spre Uniunea Europeană

    5 decembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Procesul pentru moartea minorului de la Boldurești bate pasul pe loc: judecătorii acceptă cererea de amânare a lui Ciochină

    5 decembrie 2025

    …

    POLITICĂ

    LIVE// Magia Crăciunului în PMAN: cel mai mare Târg de sărbători și luminițe festive în oraș

    5 decembrie 2025

    …

    POLITICĂ

    Deputată socialistă: PAS ameninţă libertatea de exprimare în Parlament

    5 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Diaspora din SUA poate obține acte biometrice direct la Ambasada Moldovei

    5 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Moldova şi China deschid noi piste economice: discuţii de cooperare şi susţinere a reintegrării

    5 decembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.