Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » VIDEO// De la volan la arest: Taximetristul care livra droguri comandate pe Telegram
    AUTORITĂȚI

    VIDEO// De la volan la arest: Taximetristul care livra droguri comandate pe Telegram

    20 octombrie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ofițerii Direcției Antidrog și cei de urmărire penală a INI, de comun cu procurorii PCCOCS, anunță cercetarea penală a unui taximetrist originar din Edineț, reținut în curtea unei școli din sectorul Ciocana al capitalei, de la care au ridicat droguri de peste 300.000 de lei.

    Aceasta este valoarea pe piața neagră a celor peste 0,5 kilograme de droguri de tip PVP (cristale albe sau roz, denumite „sare”, care pot provoca paranoia sau halucinații ce pot duce și la automutilarea consumatorului)  pe care bărbatul cu vârsta de 25 de ani le ridica din ascunziș, în timpul reținerii.Bărbatul le ridica în cantități  mari după care le diviza curierilor pentru satisfacerea comenzilor clienților din  magazinul cu activitate pe internet, în rețeaua Telegram.

    În context, a fost reținut și un bărbat cu vârsta de 50 de ani, cu rol de curier, care preluase o doză de 50 de grame din ascunzișul în care anterior le plasase taximetristul și pe care le păstra într-un pachet de țigări. Acesta, la rândul său, urma să le distribuie drogurile clienților care au făcut comanda pe magazinul cu activitate pe internet, în rețeaua Telegram.

    Ulterior perchezițiilor corporale și în automobilul taximetristului de unde au fost ridicate drogurile, mașina a fost și ea ridicată, în scopul aplicării sechestrului și ulterioarei confiscări în folosul statului.

    După reținere, la solicitarea procurorilor din cadrul Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS), judecătorul de instrucție a dispus aplicarea arestului.

    Investigațiile continuă, timp în care cei doi învinuiți beneficiază de prezumția nevinovăției, potrivit legii.

    sursa 

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleLIVE cu Igor Dodon
    Next Article Incertitudini energetice în regiunea transnistreană: Ce se ascunde în spatele ‘acordului’ menționat de Obolonik

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Parlamentul analizează modificarea duratei stării de urgență: interval propus 30–90 de zile

    17 aprilie 2026

    Maia Sandu și Ilham Aliyev discută la Forumul Diplomatic din Antalya despre cooperarea moldo-azeră

    17 aprilie 2026

    Ministerul Justiției a constituit comisia de lichidare a unor partide: procedurile vor fi coordonate de o structură mixtă

    17 aprilie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Parlamentul analizează modificarea duratei stării de urgență: interval propus 30–90 de zile

    17 aprilie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Băncile din Letonia renunță la limba rusă în serviciile digitale începând cu 21 mai

    17 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Maia Sandu și Ilham Aliyev discută la Forumul Diplomatic din Antalya despre cooperarea moldo-azeră

    17 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Ministerul Justiției a constituit comisia de lichidare a unor partide: procedurile vor fi coordonate de o structură mixtă

    17 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Aproape 70.000 de alegători, așteptați la urne pe 17 mai pentru alegeri locale și referendumuri

    17 aprilie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.