Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Victor Bogatico (Partidul Nostru): Prioritatea autorităților locale este deschiderea de întreprinderi, crearea locurilor de muncă și dezvoltarea infrastructurii.
    POLITICĂ

    Victor Bogatico (Partidul Nostru): Prioritatea autorităților locale este deschiderea de întreprinderi, crearea locurilor de muncă și dezvoltarea infrastructurii.

    19 martie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Țara se confruntă cu o problemă tot mai mare a exodului populației. În prezent, satele sunt cele care se depopulează cel mai mult.

    Dar dacă situația nu se schimbă, și orașele vor rămâne pustii și orașele. Soluția pentru a preveni depopularea continuă a țării este deschiderea de noi întreprinderi și locuri de muncă, precum și dezvoltarea infrastructurii. Despre aceasta a vorbit primarul orașului Rîșcani, vicepreședintele Congresului Autorităților Locale din Moldova (CALM), Victor Bogatico, în emisiunea „Главное” la canalul TVC21.

    „Țara merge rapid spre o scădere a populației. Există doi factori ai exodului: migrația internă – din sate către orașe și centre raionale – și plecarea peste hotare în căutarea unei vieți mai bune, deoarece aici nu există salarii decente și oportunități de autorealizare. Această situație este cauzată în mare parte de politica puterii actuale. Este greu să trăiești cu tarifele la resursele energetice care „înghit” aproape întregul salariu, astfel încât cineva din familie este nevoit să plece peste hotare la muncă”, a subliniat Victor Bogatico.

    El a accentuat că oamenii pleacă în masă mai ales din sate: jumătate din case stau goale.

    „Nu orașele devin pustii la noi, ci satele. Departamentul pentru Situații Excepționale a lansat un proces de alertare a populației în cazuri de urgență, iar pentru asta fiecare primărie raportează câte case goale mai sunt în localitate. Analizând aceste statistici, văd că în unele sate, din 500 de case, 200-250 sunt pustii. Oamenii pleacă, în primul rând, din sate. Acolo, dacă se închide o școală, se termină și „viața socială”. Atunci omul pleacă la lucru în oraș sau în centrul raional și își aduce familia după el. Dar dacă situația nu se schimbă, și orașele vor începe să se golească”, a declarat primarul din Rîșcani.

    Potrivit lui, situația poate fi remediată prin crearea locurilor de muncă și îmbunătățirea infrastructurii:

    „Ce pot face autoritățile locale? Sarcina noastră prioritară este crearea de întreprinderi, deschiderea locurilor de muncă, îmbunătățirea infrastructurii orașelor. Numai așa putem ține populația acasă.”

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleRadu Marian: PAS își concentrează eforturile pe obținerea unei majorități proeuropene în Parlament
    Next Article Expert: Prioritățile europene vor ceda locul campaniei electorale

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Reabilitarea străzii Calea Orheiului: autoritățile explică de ce lucrările se desfășoară și ziua

    7 iulie 2026

    Ceban solicită Guvernului reparații în zona Palatului „Nicolae Sulac” și a Bibliotecii Naționale

    7 iulie 2026

    Gaik Vartanean: Prim-ministrul interimar trebuie să prezinte un raport în fața deputaților și cetățenilor

    7 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Reabilitarea străzii Calea Orheiului: autoritățile explică de ce lucrările se desfășoară și ziua

    7 iulie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Krasnoselski: Militarii ruși din regiunea transnistreană sunt „singura garanție” pentru pace

    7 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Ceban solicită Guvernului reparații în zona Palatului „Nicolae Sulac” și a Bibliotecii Naționale

    7 iulie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Zvonuri despre o posibilă destrămare a fracțiunii PAS, respinse de deputați

    7 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Victoria Furtună critică sesizarea la Curtea Constituțională privind Legea Găgăuziei: „Judecătorii nu pot înlocui Parlamentul”

    7 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.