Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Vicepremierul Nicu Popescu participă la segmentul înalt al sesiunii a 77-a a Adunării Generale a Organizației Națiunilor Unite
    AUTORITĂȚI

    Vicepremierul Nicu Popescu participă la segmentul înalt al sesiunii a 77-a a Adunării Generale a Organizației Națiunilor Unite

    20 septembrie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    20 septembrie 2022, New York – Vicepremierul Nicu Popescu participă în perioada 20 – 22 septembrie, în cadrul delegației conduse de președinta Maia Sandu, la lucrările segmentului la nivel înalt al celei de-a 77-a sesiuni a Adunării Generale a Organizației Națiunilor Unite precum și la o serie de alte evenimente conexe.

    În cadrul reuniunii care promovează o diplomație multilaterală eficientă, delegația națională va discuta despre impactul războiului Rusiei împotriva Ucrainei asupra regiunii, contribuția țării noastre la stabilitatea regională și agenda de reforme în drumul nostru ireversibil spre Uniunea Europeană.

    Agenda vicepremierului Nicu Popescu include participarea la o serie de reuniuni multilaterale organizate în acest context, inclusiv rostirea discursului național la Reuniunea de nivel înalt dedicată comemorării celei de-a 30-a Aniversări de la adoptarea Declarației privind drepturile persoanelor aparținând minorităților etnice, religioase și lingvistice.

    Totodată, șeful diplomației de la Chișinău va avea și un șir de întrevederi bilaterale cu miniștri de externe și înalți oficiali din America de Nord, Europa, Orientul Mijlociu și Asia.

    Prezența la New York a ministrului Nicu Popescu va oferi oportunitatea dialogului cu reprezentanții organizațiilor evreiești pentru a reafirma, și cu acest prilej, angajamentul privind combaterea antisemitismului precum și promovarea cunoașterii și consolidarea educației în domeniul Holocaustului.

    Pentru informații actualizate din cadrul vizitei, invităm instituțiile mass-media să urmărească conturile oficiale ale ministrului Nicu Popescu pe Telegram, Twitter și Facebook.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePentru prima dată Putin vorbește despre asigurarea energetică a R. Moldova (VIDEO)
    Next Article Referendumuri de aderare la Rusia vor avea loc în regiunile Lugansk, Donețk și Herson

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Orban: Dezmembrarea Ucrainei a început de fapt — ce urmează după război?

    9 septembrie 2025

    Scandal politic: Ministrul Buzu, atacat de Costiuc după declarațiile controversate

    8 septembrie 2025

    Programul de Guvernare al Blocului electoral Alternativa

    8 septembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    „Democrația Acasă” boicotează dezbaterile electorale: „Presa controlată nu informează, manipulează”

    9 septembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Orban: Dezmembrarea Ucrainei a început de fapt — ce urmează după război?

    9 septembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Netanyahu ordonă evacuarea populației din Gaza prin preambul spre ofensivă terestră

    9 septembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Scandal politic: Ministrul Buzu, atacat de Costiuc după declarațiile controversate

    8 septembrie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Moțiunile de cenzură împotriva Guvernului Ilie Bolojan, respinse de Parlament

    8 septembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.