Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Vicepremierul Bolea: „Trebuie să construim o țară în beneficiul cetățenilor”
    AUTORITĂȚI

    Vicepremierul Bolea: „Trebuie să construim o țară în beneficiul cetățenilor”

    19 decembrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    În cadrul întâlnirii de ieri a ministrului Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Vladimir Bolea, cu președinții de raion, a fost evidențiată necesitatea unei viziuni comune pentru dezvoltarea regională și pentru consolidarea colaborării între autoritățile locale de nivelul II și autoritățile centrale.

    „Trebuie să lucrăm împreună la modele de dezvoltare regională a țării, care să fie în beneficiul cetățenilor noștri. Voi, președinții de raion, sunteți reprezentanții cetățenilor din teritoriu, iar noi, la nivel de APC, suntem în serviciul societății. Acesta este modelul de colaborare și conlucrare la care facem apel astăzi, și vă mulțumesc că ați acceptat invitația noastră”, a declarat vicepremierul Vladimir Bolea în debutul întrunirii.

    De asemenea, ministrul a remarcat că prin această întâlnire se urmărește stabilirea unui dialog instituțional între autorități: „Aceasta este prima întâlnire din șirul celor care vor urma, pentru că avem de dezvoltat și de construit o țară. Raioanele și municipiile sunt parte componentă a dezvoltării regionale și tot ceea ce facem la nivel local și central este pentru dezvoltarea economică a țării. Fiecare investiție în infrastructură, fie că este vorba de drumuri, căi ferate sau apeducte, trebuie să urmărească un singur obiectiv: creșterea prosperității în localitățile noastre. Este crucial ca oamenii să aibă posibilitatea să-și câștige existența acasă, fără a fi nevoiți să plece în străinătate”.

    La ședință au fost trecute în revistă planurile și prioritățile în domeniile de intervenție ale ministerului, dar și discutate modalitățile prin care raioanele și municipiile pot colabora mai strâns pentru a crea noi oportunități economice, a îmbunătăți infrastructura și a asigura o mai bună interconectare a serviciilor publice. Ministrul a reafirmat angajamentul ministerului de a susține aceste eforturi prin proiecte de dezvoltare care să răspundă nevoilor reale ale comunităților din întreaga țară.au fost discutate modalitățile prin care raioanele și municipiile pot colabora mai strâns pentru a crea noi oportunități economice, a îmbunătăți infrastructura și a asigura o mai bună interconectare a serviciilor publice. Ministrul a reafirmat angajamentul ministerului de a susține aceste eforturi prin proiecte de dezvoltare care să răspundă nevoilor reale ale comunităților din întreaga țară.

    La rândul lor, președinții de raion au mulțumit pentru oportunitatea de a discuta deschis pe platforma MIDR, subliniind necesitatea unor întruniri periodice, inclusiv pe platformele Agențiilor de Dezvoltare Regională, pentru a aborda mai în detaliu situația curentă a localităților.

    gallery images
    gallery images
    gallery images
    gallery images
    gallery images
    gallery images
    gallery images
    gallery images

    sursa

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleFMI aprobă debursarea a 162,6 milioane de dolari pentru Republica Moldova
    Next Article Banca Națională a Moldovei și Consiliul Concurenței din România abordează subiecte cheie în economie

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Parlamentul ar putea fi convocat în sesiune extraordinară. 36 de proiecte, pe masa deputaților

    19 august 2026

    Fiodor Gagauz: Lecțiile Găgăuziei pentru Moldova

    19 august 2026

    Tranzitul cerealelor ucrainene, oportunitate pentru CFM. Tofan: „Este o tranzacție foarte avantajoasă pentru noi”

    19 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Protestul profesorilor, susținut de Partidul Nostru: Margarint cere majorarea salariilor de la 1 septembrie

    19 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Tiraspolul vrea apropierea sistemelor fiscale de la Chișinău și din stânga Nistrului. Ce alte propuneri a înaintat

    19 august 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Israelul atacă o bază din Siria pe fondul tensiunilor cu Turcia. „Nu vom tolera amenințări”

    19 august 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Rada Supremă a aprobat doi miniștri-cheie propuși de Zelenski. Guvernul Ucrainei devine complet funcțional

    19 august 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Parlamentul ar putea fi convocat în sesiune extraordinară. 36 de proiecte, pe masa deputaților

    19 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.