Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Veaceslav Platon, scos din lista de căutare a INTERPOL: Ce implicații are această decizie?
    AUTORITĂȚI

    Veaceslav Platon, scos din lista de căutare a INTERPOL: Ce implicații are această decizie?

    7 iunie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Veaceslav Platon a fost radiat din baza de date INTERPOL, a menționat procurorul general, Ion Munteanu, în cadrul emisiunii „În Profunzime”.

    „Noi o informație oficială nu avem despre faptul că Platon a depus această cerere (n.r. de azil politic în Marea Britanie), avem informația că el este radiat din baza de date INTERPOL, la moment el nu este supus căutărilor prin sistemul interpol. Nu avem o explicație foarte clară. Deci doar avem confirmarea că este radiat din 2020, cred că”, a declarat procurorul general.

    Referindu-se și la alți politicieni care au fugit din țară, Ion Munteanu a menționat că unele solicitări de anunțate în căutare a acestora au fost respinse.

    „Avem mai mulți infractori sau persoane care urmează a fi trase la răspundere penală. Deși am făcut solicitări de anunțate în căutare, solicitările noastre au fost respinse, vorbim de același Plahotniuc, Cavcaliuc, Botnari. Pe toate aceste cazuri noi am primit refuz. În raport cu Cavcaliuc și Botnari se invocă motive politice, în raport cu Plahotniuc nu s-a dat curs cererii”, a adăugat procurorul general. 

    Amintim că, pe 14 iunie 2020, Veaceslav Platon a fost achitat în dosarul fraudei bancare, după cererea ex-procurorului general Alexandr Stoianoglo de suspendare a executării pedepsei.

    Platon a fost condamnat, în 2017, la 18 ani de închisoare pentru că ar fi obținut, prin scheme infracționale, aproximativ un miliard de lei de la Banca de Economii a Moldovei.

    Acum el este fugit din Republica Moldova și dat în urmărire pentru că, în decembrie 2016, ar fi mituit doi gardieni care-i asigurau paza și îl escortau în instanțele de judecată.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleUcraina va închide granița cu Republica Moldova în cazul victoriei forțelor pro-ruse
    Next Article Nicu Popescu: Integrarea europeană a Republicii Moldova este misiunea vieții mele

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Lipsă de resurse și servicii sociale insuficiente, constatate în Glodeni și Sîngerei

    28 aprilie 2026

    Premierul Alexandru Munteanu, discuții cu PPF Group privind extinderea investițiilor în Moldova

    28 aprilie 2026

    Primăria Chișinău investește în startup-uri: sprijin pentru tineri și migranți

    27 aprilie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    NATO ia în calcul reducerea frecvenței summituri­lor pentru a evita tensiunile politice și presiunea organizatorică

    28 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Lipsă de resurse și servicii sociale insuficiente, constatate în Glodeni și Sîngerei

    28 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Premierul Alexandru Munteanu, discuții cu PPF Group privind extinderea investițiilor în Moldova

    28 aprilie 2026

    …

    POLITICĂ

    Cum funcționează grupele cu program prelungit din Chișinău și ce beneficii aduc

    28 aprilie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Atac cu drone asupra rafinăriei din Tuapse: incendiu de proporții în regiunea Krasnodar

    28 aprilie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.