Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Vasile Plevan, demis din funcția de conducere în PA: Cum a reacționat procurorul
    POLITICĂ

    Vasile Plevan, demis din funcția de conducere în PA: Cum a reacționat procurorul

    5 martie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Vasile Plevan, adjunctul procurorului-șef al Procuraturii Anticorupție (PA), a rămas fără funcție de conducere în cadrul instituției. Plevan a spus că a primit pe adresa de e-mail un ordin privind sistarea interimatului său, funcție pe care o deține din noiembrie 2022. Totodată, fotografia și CV-ul acestuia au fost șterse din secțiunea destinată conducerii PA de pe site-ul oficial.

    Vasile Plevan spune că nu cunoaște motivul sistării interimatului său, transmite Politics.md, cu referire la realitatea.md. 

    „Activez ca procuror simplu în cadrul Procuraturii Anticorupție. Nu cunosc motivul. Ordinul e semnat de Procurorul General”, a declarat Vasile Plevan.

    De menționat că, în aceeași zi, pe 28 februarie, Procurorul General a semnat și cererea de demisie depusă de Veronica Dragalin. 

     Veronica Dragalin și-a anunțat miercuri, 19 februarie, intenția de a demisiona din funcția de procuror-șef al Procuraturii Anticorupție.

    Astăzi, 4 martie, șefa Procuraturii Anticorupție (PA), Veronica Dragalin, și-a încheiat oficial mandatul. Aceasta a publicat un mesaj de adio pe pagina sa de Facebook.

    Tot astăzi, la Procuratura Anticorupție (PA) a fost numit un procuror-șef interimar. Este vorba despre acuzatorul de stat Marcel Dumbravan. Acesta a fost desemnat de către Consiliul Superior al Procurorilor, la propunerea procurorului general, Ion Munteanu.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePERFORMANȚĂ: Nina Cereteu (Partidul Nostru), despre realizările primăriei Drochia, într-un raport VIDEO!
    Next Article Dorin Recean: „Proiectele americane în Moldova sunt de succes, iar cooperarea va continua”

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Renato Usatîi critică planul de guvernare al echipei Munteanu: Necesită clarificări majore

    29 octombrie 2025

    Partidul Nostru va conduce Comisia pentru agricultură și va deține o funcție de vicepreședinte în Comisia de securitate națională

    28 octombrie 2025

    Natalia Plugaru, Gheorghe Hajder și Alexei Buzu, propuși pentru funcții cheie în Guvern

    28 octombrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Parteneriat strategic între Chișinău și OIM pentru politici locale eficiente și incluziune socială

    29 octombrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Formațiunea cere timp suplimentar pentru a analiza și corecta Programul de Guvernare

    29 octombrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Sezon record pentru Wizz Air: 1.000 de zboruri pe zi și flota extinsă la 249 de aeronave

    29 octombrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Usatîi critică lipsa de transparență și detalii în programul de guvernare al lui Munteanu

    29 octombrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Berlinschii: „Cum putem susține miniștri dacă nu le știm background-ul?”

    29 octombrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.