Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ursula von der Leyen anunță crearea unui post de Comisar European pentru apărare
    GEOPOLITICA

    Ursula von der Leyen anunță crearea unui post de Comisar European pentru apărare

    1 mai 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a declarat marţi la Praga că, dacă va rămâne în acest post după alegerile europarlamentare din iunie, în viitoarea Comisie Europeană va exista şi un comisar pentru apărare, dată fiind importanţa acestui sector în contextul războiului provocat de invazia rusă în Ucraina.

    „Trebuie să cheltuim mai mult, să cheltuim mai mult ca europeni pentru apărare, şi acesta este motivul pentru care voi avea un comisar european pentru apărare”, a spus Von der Leyen la postul ceh CT24.

    În timpul vizitei sale de câteva ore la Praga ea a avut discuţii şi cu reprezentanţii a trei importante companii cehe producătoare de armament, respectiv Czechoslovak Group (CSG), Colt CZ Group şi STV Group.

    Aceste societăţi, pe lângă furnizarea de vehicule grele pentru infanterie şi servicii de reparare a acestora, au de asemenea în vedere constituirea unor unităţi de producţie în Ucraina şi „sunt cruciale pentru susţinerea Ucrainei”, a explicat şefa executivului comunitar.

    Sondajele premergătoare alegerilor europene din 6-9 iunie sugerează că formaţiunile ce alcătuiesc Partidul Popular European (PPE), din care face parte Von der Leyen, vor câştiga împreună scrutinul, fără a obţine şi majoritatea, ceea ce ar permite însă PPE să propună preşedintele Comisiei.

    Pe de altă parte, sondajele mai relevă că o alianţă în Parlamentul European între grupurile politice progresiste (popularii, socialiştii, Verzii şi Renew) ar putea fi de data aceasta mai dificilă în urma creşterii popularităţii partidelor conservatoare şi de extremă dreapta, dar totuşi acestea din urmă nu vor putea împiedica formarea unei majorităţi a celor dintâi.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleCorupție în justiție: Judecător condamnat la 7 ani de închisoare și amendă de 200.000 lei
    Next Article Moldovean, prins la vama Leușeni cu patru viori nedeclarate în mașină

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Lukașenko, prins între Putin și Zelenski: Belarus încearcă să evite implicarea directă în războiul din Ucraina

    9 iulie 2026

    Donald Trump susține că este „ținta numărul unu” a Iranului: „Vor să mă asasineze”

    9 iulie 2026

    Parlamentul European salută progresele Republicii Moldova în procesul de aderare la UE și cere deschiderea rapidă a tuturor clusterelor de negociere

    8 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Deutsche Welle: Consolidarea flancului estic al NATO ar putea aduce beneficii și Republicii Moldova

    10 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Strada pietonală Eugen Doga va găzdui festivalul „Te salut, Chișinău!”: Programul evenimentului

    9 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Curtea Constituțională limitează atribuțiile Găgăuziei: Comisia electorală și șeful poliției nu vor mai fi decise la nivel local

    9 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Victoria Furtună pune sub semnul întrebării eficiența diplomației economice a Maiei Sandu

    9 iulie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Avertisment din sistemul educațional: Profesorii sunt suprasolicitați din cauza lipsei specialiștilor de sprijin

    9 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.