Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ursula: Relația cu SUA rămâne puternică, în pofida criticilor lui Trump
    GEOPOLITICA

    Ursula: Relația cu SUA rămâne puternică, în pofida criticilor lui Trump

    10 martie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ursula von der Leyen, președinta Comisiei Europene, a reafirmat în cadrul unui interviu că Statele Unite ale Americii rămân un aliat esențial al Uniunii Europene, în ciuda atacurilor verbale și a criticilor venite din partea fostului președinte Donald Trump.

    Aceasta a subliniat faptul că relațiile dintre cele două părți, deși influențate de divergențele politice și economice, sunt totuși fundamentate pe valori comune și pe interese strategice comune.

    În ciuda faptului că Trump a exprimat adesea opinii dure la adresa Uniunii Europene și a abordat relațiile transatlantice cu o viziune mai mult „în termeni de tranzacție economică”, von der Leyen a declarat că Uniunea Europeană își menține angajamentul față de parteneriatele sale transatlantice. „SUA sunt un partener strategic important și un aliat de încredere”, a spus aceasta. Ea a adăugat că, în ciuda diferențelor, atât Europa, cât și America au nevoie una de cealaltă în contextul actual al geopoliticii globale.

    În continuare, von der Leyen a subliniat că, în ciuda retoricii ostile și a tensiunilor comerciale, Uniunea Europeană a menținut un dialog constant cu administrația americană. Acest lucru a fost esențial pentru a proteja interesele europene și pentru a asigura un parteneriat productiv în domeniul securității, al comerțului și al schimbărilor climatice. De asemenea, aceasta a menționat că Uniunea Europeană și Statele Unite continuă să coopereze strâns în cadrul organizațiilor internaționale, precum Organizația Națiunilor Unite și NATO.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleTrump: Ucraina ar putea cădea în fața Rusiei dacă nu se schimbă abordarea internațională
    Next Article Criza gazelor: o gestionare defectuoasă care pune pe umeri cetățenilor greutăți mari

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Alegeri parlamentare anticipate în Serbia: Vucic anunță posibile date înainte de finalul lui 2026

    3 aprilie 2026

    Dezvăluire explozivă: relația unui ministru italian ajunge sub lupa opoziției

    3 aprilie 2026

    UE avertizează asupra unei crize energetice de durată și ia în calcul măsuri de urgență

    3 aprilie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Familia verișoarei Maia Sandu și-a crescut veniturile de peste opt ori în cinci ani

    6 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Fermierii din Moldova amenință cu proteste: „Nu mai avem ce pierde”

    6 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Primăria Chișinău acuză un „abuz politic” la Durlești și intervine prin CSE pentru reparația străzilor

    6 aprilie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Poliția explică reținerea lui Anatol Mătăsaru: Activistul ar fi urmărit sistematic o judecătoare, cauzându-i stări de frică

    6 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Chișinăul se pregătește de Paște: Curățenie, târguri și Slujba de Înviere live

    6 aprilie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.