Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ungaria a confirmat că va participa la summitul de pace pentru Ucraina
    GEOPOLITICA

    Ungaria a confirmat că va participa la summitul de pace pentru Ucraina

    6 iunie 2024Niciun comentariu
    VIENNA, AUSTRIA - JULY 28: Hungarian Prime Minister Viktor Orban speaks as he and Austrian Chancellor Karl Nehammer (not pictured) hold a joint press conference upon Orban's official visit on July 28, 2022 in Vienna, Austria. The visit is taking place after Orban recently urged Europeans not to engage in race mixing with non-Europeans, causing an international uproar and the resignation of one of his closest advisers in protest. (Photo by Michael Gruber/Getty Images)
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ungaria a confirmat joi că va participa la summitul de pace pentru Ucraina, care va avea loc la 15 iunie în Elveţia, în ciuda faptului că are legături cordiale cu Rusia, care nu a fost invitată la reuniune.

    Ungaria, membră a Uniunii Europene şi a NATO, a fost un critic vocal al sancţiunilor occidentale impuse Rusiei din cauza invaziei acesteia în Ucraina. Premierul Viktor Orban a menţinut legături calde cu Moscova, atrăgându-şi critici de ambele părţi ale Atlanticului.

    „Ungaria va fi reprezentată la conferinţă la nivel de ministru de Externe”, a anunţat chiar ministrul de Externe. Peter Szijjarto, care este unul dintre puţinii participanţi occidentali la forumul economic de la Sankt Petersburg.

    Summitul din Elveţia urmăreşte să obţină un sprijin internaţional larg pentru propunerile de pace ale preşedintelui ucrainean Volodimir Zelenski, care includ retragerea completă a trupelor ruseşti din Ucraina. Rusia a respins iniţiativa ca pe o pierdere de timp.

    Ungaria a refuzat să ofere ajutor militar pentru Ucraina. De asemenea, a blocat măsuri la nivelul UE în valoare de 6,5 miliarde de euro, sub formă de ajutor militar pentru Ucraina.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleCNA aniversează 22 de ani de la înființare: Angajații, premiați pentru lupta împotriva corupției
    Next Article Primarul General al Chișinăului continuă vizita oficială în China

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Ce a căutat șeful CIA la Moscova. Kremlinul vorbește despre „contacte între serviciile de informații”

    26 august 2026

    Iranul amenință Bulgaria: Teritoriul țării ar putea deveni țintă dacă este folosit de SUA sau Israel

    26 august 2026

    Fosta șefă adjunctă a Administrației Prezidențiale din Ucraina, arestată într-un dosar de corupție

    25 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Compensațiile la energie pentru iarna 2026-2027: Guvernul nu a stabilit încă nici suma, nici numărul beneficiarilor

    26 august 2026

    …

    POLITICĂ

    O nouă stradă reparată în Chișinău. Cum va fi îmbunătățită circulația în zonă

    26 august 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Ce a căutat șeful CIA la Moscova. Kremlinul vorbește despre „contacte între serviciile de informații”

    26 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Schimbări la Guvern: Ministerul Energiei are un nou secretar general adjunct

    26 august 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Schimbări la GRT: Consiliul Audiovizualului ar putea prelua numirea conducerii televiziunii din Găgăuzia

    26 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

    politics.md
    Administrează consimțământul

    Utilizăm cookie-uri și tehnologii similare pentru a asigura funcționarea corectă a site-ului, pentru a analiza traficul, a îmbunătăți conținutul și, după caz, pentru afișarea și măsurarea publicității. Puteți alege ce categorii de cookie-uri neesențiale permiteți.

    Funcționale Mereu activ
    Stocarea tehnică sau accesul este strict necesară în scopul legitim de a permite utilizarea unui anumit serviciu cerut în mod explicit de către un abonat sau un utilizator sau în scopul exclusiv de a executa transmiterea unei comunicări printr-o rețea de comunicații electronice.
    Preferințe
    Stocarea tehnică sau accesul este necesară în scop legitim pentru stocarea preferințelor care nu sunt cerute de abonat sau utilizator.
    Statistici
    Stocarea tehnică sau accesul care sunt utilizate exclusiv în scopuri statistice. Stocarea tehnică sau accesul care sunt utilizate exclusiv în scopuri statistice anonime. Fără o citație, conformitatea voluntară din partea Furnizorului tău de servicii de internet sau înregistrările suplimentare de la o terță parte, informațiile stocate sau preluate numai în acest scop nu pot fi utilizate de obicei pentru a te identifica.
    Marketing
    Stocarea tehnică sau accesul este necesară pentru a crea profiluri de utilizator la care trimitem publicitate sau pentru a urmări utilizatorul pe un site web sau pe mai multe site-uri web în scopuri de marketing similare.
    • Administrează opțiunile
    • Administrează serviciile
    • Administrează vânzătorii {vendor_count}
    • Citește mai multe despre aceste scopuri
    Vezi preferințele
    • {title}
    • {title}
    • {title}