Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Un liceu închis anterior de Maia Sandu, și reabilitat în prezent de Ion Ceban, se redeschide. De la 1 septembrie va primi copii în clasa 1
    POLITICĂ

    Un liceu închis anterior de Maia Sandu, și reabilitat în prezent de Ion Ceban, se redeschide. De la 1 septembrie va primi copii în clasa 1

    8 iulie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Liceul Teoretic „Pro Succes”, din sectorul Botanica, va primi elevi de la 1 septembrie 2022! Potrivit primarului general Ion Ceban, este vorba de liceul care a fost închis pe perioada când ministrul Educației era Maia Sandu. Edilul afirmă că povestea se repetă azi la nivel național.

    „În prezent: Lucrările de reparaţie a clădirii instituţiei de învăţământ sunt la etapa de finalizare, urmând ca școala să fie funcțională la începutul anului şcolar.
    De asemenea, au fost făcute evaluările pentru dotările instituției nominalizate.

    Pe ultima sută de metri sunt și reparațiile în cadrul IET nr. 3 și nr. 18 din sectorul Buiucani. Tot aici sunt făcute și procurările pentru dotarea instituțiilor. Totodată, grădinița nr. 28 din sectorul Rîșcani se află în proces de reparație capitală, lucrările urmând a fi finalizate către sfârșitul anului 2023.

    În total, în anul 2022 beneficiază de reabilitare 191 de instituții, iar cheltuielile în acest scop constituie 169,5 milioane de lei, bani din bugetul municipal”, a subliniat Ceban.

    În 18 IET din totalul de 92 de unități unde sunt prevăzute lucrări de reparații în anul curent, intervențiile au fost finalizate.

    „În 20 de grădinițe, reparațiile sunt în desfășurare, iar în restul unităților procedurile sunt în proces de contractare sau de evaluare a ofertelor. Cât privește celelalte tipuri de instituții: licee, gimnazii, școli sportive, unde sunt prevăzute reparații, în mare parte procedurile de achiziție au fost executate și evaluate ofertele, respectiv în perioada următoare vor începe lucrările de reabilitare”, a conchis edilul.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleNoul Cod deontologic al angajatului CNA, votat de Parlament
    Next Article Noul ministru al Agriculturii și Industriei Alimentare, învestit în funcție

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Alexandru Tănase: Numirea procurorului general ar trebui să fie o decizie politică asumată

    30 mai 2025

    OIM solicită Moldovei ratificarea Convenției 156 pentru susținerea părinților și îngrijitorilor

    30 mai 2025

    Fiscul a blocat mai multe bunuri ale bașcanului Găgăuziei și asociaților săi

    30 mai 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    VIDEO// Irina Vlah, la „ultimul sunet” la școala din Constantinovca: Astăzi e sărbătoare, iar mâine – închiderea școlii

    31 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Anca Dragu, în dialog cu directorul FMI: Sprijinul pentru reformele economice ale Moldovei continuă

    30 mai 2025

    …

    POLITICĂ

    Alexandru Tănase: Numirea procurorului general ar trebui să fie o decizie politică asumată

    30 mai 2025

    …

    POLITICĂ

    OIM solicită Moldovei ratificarea Convenției 156 pentru susținerea părinților și îngrijitorilor

    30 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Igor Grosu: Evaluarea procurorilor și judecătorilor, esențială pentru purificarea sistemului de justiție

    30 mai 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.