Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Un grup de ofițeri ai Armatei Naționale, către Maia Sandu: Suntem intimidați și forțați să plecăm din sistem
    AUTORITĂȚI

    Un grup de ofițeri ai Armatei Naționale, către Maia Sandu: Suntem intimidați și forțați să plecăm din sistem

    1 noiembrie 2021Niciun comentariu
    ????????????????????????????????????
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    “Continuă subordonarea la distanță veșnicului Plahotniuc?” – Un grup de ofițeri ai Armatei Naționale acuză conducerea de intimidări

    Un grup de ofițeri ai Armatei Naționale acuză conducerea instituției că îi forțează să plece din sistem dar și că îi supune unor intimidări. Militarii i-au adresat președintelui, Maia Sandu, o scrisoare deschisă unde se evocă ilegalități și abuzuri comise de către Șeful Marelui Stat Major, Comandant al Armatei Naționale, general de brigadă Igor Cutie. Ofițerii se întreabă: „Continuă subordonarea la distanță veșnicului Plahotniuc?”, transmite ER News.

    În scrisoare este menționat faptul că Ion Cutie l-ar fi „slujit” pe Vlad Plahotniuc în timpul guvernării PDM, iar după ce Maia Sandu l-a readus pe Cutie la conducere, acesta se războiește cu cei, care s-au opus regimului oligarhic.

    „Ofițeri de rang înalt au fost rugați să plece în rezervă, iar în locul lor sunt promovați doar slujitorii regimului lui Plahotniuc”, se mai arată în scrisoare.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleDupă o pauză de câteva săptămâni, CSM anunță ședință
    Next Article Maia Sandu: În negocieri cu Gazprom, Rusia nu ne-a cerut să întrerupem acordul comercial cu UE

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Emil Ceban discută modernizarea sistemului medical cu ambasadorul UE

    20 noiembrie 2025

    Tinerii europeni vor putea efectua stagii profesionale în companii din Moldova

    20 noiembrie 2025

    Bărbat reținut la Nisporeni pentru dublu omor din răzbunare

    20 noiembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Emil Ceban discută modernizarea sistemului medical cu ambasadorul UE

    20 noiembrie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Europenii resping planul SUA pentru Ucraina: „Pacea nu poate fi capitulare”

    20 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    MAE convoacă ambasadorul rus după survolul spațiului aerian: „Suveranitatea noastră a fost încălcată”

    20 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Mureșan: Independența energetică și investițiile europene, piloni ai securității Moldovei

    20 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Alexandru Munteanu va discuta cu secretarul general al Consiliului Europei în vizita acestuia la Chișinău

    20 noiembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.