Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Un grup de aleși locali din Franța a efectuat o vizită de lucru în orașul Ungheni
    AUTORITĂȚI

    Un grup de aleși locali din Franța a efectuat o vizită de lucru în orașul Ungheni

    4 iunie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Un grup de aleși locali și funcționari publici din Franța a efectuat luni, 3 iunie, o vizită de lucru în orașul Ungheni.

    Scopul principal al acestei vizite a fost prezentarea experienței franceze în furnizarea de servicii publice și discutarea posibilităților de colaborare în acest domeniu.

    Informația este comunicată de către UNDP Moldova, Consiliul raional Ungheni și Zona Economica Libera Ungheni-Business

    Pe durata vizitei, delegația franceză a avut întrevederi cu Vitalie Vrabie, primarul orașului Ungheni și Dionisie Ternovschi, președintele raionului Ungheni.

    Discuțiile au fost axate pe modul în care administrațiile locale din Franța reușesc să ofere servicii publice eficiente și de înaltă calitate cetățenilor.

    Oaspeții au venit cu o prezentare generală a experienţei franceze în furnizarea de servicii publice (IMC)/managementul proiectelor.

    Ulterior, delegația a vizitat doi prestatorii regionali de servicii publice din Ungheni, specializați în managementul deșeurilor și al apei:

    • SRL „AVE Ungheni”
    • ÎM „Apa Canal” Ungheni

    Aceste vizite au oferit oportunitatea de a face schimb de experiență și de a discuta soluții inovatoare în domeniul cooperării intermunicipale și gestionării resurselor.

    Vizita a fost efectuată cu suportul PNUD Moldova și sprijinul financiar al Ministerului pentru Europa și Afaceri Externe al Republicii Franceze.

    Galerie foto publicată de UNDP Moldova:

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleȘefa adjunctă a Direcţiei Generale Control a SFS, reținută de CNA
    Next Article Slovenia recunoaște Statul Palestina

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Iankovski, persoană indezirabilă în Republica Moldova, surprins la Tiraspol. Ce spune ministra de Interne

    13 august 2026

    Valentin Cebotari critică starea Gării Revaca: „Mai bine nu făceau asemenea promisiuni”

    12 august 2026

    Tofan, nemulțumit de deplasările funcționarilor peste hotare: „Unele solicitări nu sunt în totalitate justificate”

    12 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Iankovski, persoană indezirabilă în Republica Moldova, surprins la Tiraspol. Ce spune ministra de Interne

    13 august 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Marea Britanie, Italia, Elveția și Indonezia, pe lista țărilor care ar putea supraveghea dezarmarea Hezbollah

    13 august 2026

    …

    GEOPOLITICA

    UE oferă 2 milioane de euro pentru comunitățile afectate de cutremurul devastator din Columbia

    12 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Infrastructură pregătită pentru situații critice la Vadul lui Vodă. Ceban: „Totul va fi conectat doar dacă va fi necesar”

    12 august 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Ucraina a transmis SUA propriile propuneri pentru încheierea războiului. Zelenski avertizează asupra unei noi mobilizări ruse

    12 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.