Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Un furnizor cere majorarea prețului la energia electrică și cea termică
    AUTORITĂȚI

    Un furnizor cere majorarea prețului la energia electrică și cea termică

    18 mai 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Centrala electrică de termoficare ale S.A. „CET-Nord” solicită ANRE să majorarea prețului la energia electrică și cea termică. Furnizorul a depus la regulator solicitarea de creștere a tarifelor, motivând cererea prin majorarea cheltuielilor pentru gaz, amortizarea mijloacelor fixe, creșterea altor cheltuieli.
    Astfel, CET-Nord cere o majorare a prețului la electricitate cu 1,20 de lei pentru un kWh, de la 2,08 lei la 3,28 de lei.
    Prețul pentru energia termică urmează să crească cu 406 pentru o gigacalorie, de la 1834 de lei la 2240 de lei.
    Ultima dată, ANRE a majorat tarifele la energia electrică și termică livrate de CET-Nord în ianuarie 2022.
    În ajun și ÎCS „Premier Energy” a anunțat că este în proces de analiză cu privire la ajustarea prețului de furnizare, după ce a semnat acordul adițional la contractul de achiziție a energiei electrice cu furnizorul „Energocom” ce prevede procurarea a 30 % din volumul necesar al energiei electrice în perioada 12-31 mai 2022, la prețul de 84,74 dolari/MWh ce va fi asigurat de la UKRHydroenergo. Potrivit „Premier Energy”, prețul de achiziție a energiei electrice, conform noului contract, este cu aproape 25 de dolari mai mare decât cel semnat cu Centrala de la Cuciurgan.
    Ultima majorare a tarifului la energie electrică livrată de Premier Energy a fost efectuată din 1 aprilie. Prețul a crescut de la 1,51 lei la 2,17 lei pentru un kWh. Tot atunci a fost majorat și prețul la electricitate livrată de compania ”Furnizarea Energiei Electrice Nord”. Prețul pentru un kWh s-a majorat de la 2,04 la 2,51 lei.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleCine sunt, de fapt, soldații cu care se mândrește Putin
    Next Article Petru Burduja: Din informația prezentată de guvernatorul BNM rezultă clar că inflația a început să crească galopant din vara anului 2021, când puterea totală a fost preluată de PAS

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Chișinăul nu poate confirma informațiile privind 20.000 de cereri de cetățenie rusă din regiunea transnistreană

    27 mai 2026

    Ion Ceban cere guvernării să se concentreze pe combaterea traficului și consumului de droguri, în special în rândul tinerilor

    27 mai 2026

    Până la 52 de grădinițe din Chișinău urmează să fie renovate energetic în cadrul unui proiect european

    27 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Ion Ceban a participat la aniversarea a 40 de ani ai Liceului „George Meniuc” și a anunțat investiții de peste 30 milioane de lei

    27 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    Sociologul Ian Lisnevschi vede Moldova drept un posibil laborator internațional al viitorului

    27 mai 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Chișinăul nu poate confirma informațiile privind 20.000 de cereri de cetățenie rusă din regiunea transnistreană

    27 mai 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Ion Ceban cere guvernării să se concentreze pe combaterea traficului și consumului de droguri, în special în rândul tinerilor

    27 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Zelenski îi cere ajutor lui Trump și avertizează asupra deficitului critic de sisteme antiaeriene din Ucraina

    27 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.