Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Un fost vicepremier explică de ce scade ratingul PAS și al Maiei Sandu
    EXPERȚI

    Un fost vicepremier explică de ce scade ratingul PAS și al Maiei Sandu

    14 februarie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Scumpirile în lanț, gestionarea proastă a pandemiei, dar și criza gazelor sunt principalele motive pentru care popularitatea guvernării PAS scade dramatic. De această părere este fostul vicepremier Alexandr Muravschi, care într-un interviu pentru Sputnik Moldova a analiza activitatea cabinetului de miniștri, în frunte cu Natalia Gavrilița.

    „Faptul că ratingul guvernului și al președintelui au coborât atât de mult este rezultatul direct al comportamentului lor. Nu au reușit să găsească tonul potrivit pentru a discuta cu populația, nu au putut să-și dezvolte propria strategie, astfel încât să atragă, nu să respingă potențialii susținători (…) Atunci când aveam câte 100 de persoane pe zi infectate cu coronavirus, actualul ministru al Sănătății, Ala Nemerenco, încă fiind în opoziție, se isteriza zilnic că Cabinetul de Miniștri nu făcea nimic. Acum, când înregistrăm câte 5 mii, Guvernul spune că face față situației”, a declarat Muravschi.

    Totodată, fostul vicepremier a precizat că promisiunile făcute de PAS și Maia Sandu în timpul campaniilor electorale nu corespund cu realitățile de astăzi, fapt care a dezamăgit populația. Muravschi a mai precizat că intervenția statului în procesul de reglementare a prețurilor nu se vede deocamdată, iar pe acest fundal, guvernul nu dă un răspuns clar la întrebarea dacă este în stare să controleze formarea prețurilor. Acheter des voitures d’occasion à bon prix

    Amintim că potrivit ultimului sondaj realizat de CBS-AXA, la comanda IDIS Viitorul și ISPRI ”Ion Brătianu” din România, dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare anticipate, pentru PAS și-ar da votul doar 22,7% dintre cei chestionați, cu 2 puncte procentuale mai puțin, față de decembrie 2021.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleProtest la Guvern: Se cere demisia unui ministru
    Next Article Deputat PAS: În nicio țară normală nu se opresc de crescut prețurile

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    EDITORIAL// OPOZIȚIA POATE SĂ-ȘI SECURIZEZE VOTURILE

    12 august 2025

    Experții demontează declarațiile Gazprom: „Manipulare și amenințări politice”

    8 august 2025

    EDITORIAL// Victoria Furtună: De la manifest la potențial lider – riscurile și oportunitățile unui procuror

    18 iunie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    „Inima Moldovei”: Toate acțiunile celor de la guvernare au un singur scop – să sperie oamenii şi să-i determine fie să voteze cu PAS, fie să nu participe deloc la alegeri

    14 august 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Bloggerul rus Ilia Varlamov, condamnat în lipsă la opt ani de închisoare

    14 august 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Igor Cujba, Partidul Nostru: „Prioritatea acum este refacerea economiei. Iar pentru asta sunt necesari profesioniști”

    14 august 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Ilan Șor a anunțat o nouă locație pentru protest

    14 august 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Biroul Parlamentului European de la Chișinău va fi deschis în septembrie

    14 august 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.