Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Un analist politic critică refuzul Maiei Sandu de a se implica în negocierea acordului de livrare a gazelor: Trădare? Infantilism?
    EXPERȚI

    Un analist politic critică refuzul Maiei Sandu de a se implica în negocierea acordului de livrare a gazelor: Trădare? Infantilism?

    17 septembrie 2021Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Constituționalistul Vitali Catană critică refuzul șefului statului, Maia Sandu, dar și al Guvernului PAS, de a se implica în negocierea cu Federația Rusă a noului acord de livrare a gazelor naturale pentru țara noastră.

    Într-o postare pe pagina sa de Facebook, analistul politic a scris că după ce Kozak a plecat de la Sandu fericit și asigurat de faptul că interesele Rusiei vor fi respectate de guvernarea PAS, Maia refuză să negocieze cu Gazprom prețul la gaze.

    „Eu înțeleg că dacă Kozak a ieșit mulțumit de la întâlnirea cu Maia, trebuia să i să ceară și lui ceva în schimb. Așa, refuzând Maia negocierile cu Gazprom, rușii vor spune că au vrut să discute, dar au refuzat autoritățile moldovenești și că au fixat un preț corespunzător cu prețul de piață. În rezultat, rușii se vor alege cu interesele securizate și cu banii din buzunarele sărace ale moldovenilor. Moldovenii se vor alege cu bani mai puțini în aceleași buzunare și cu demnitatea pusă la ungher. Asta înseamnă ”vremuri bune”?…

    Și, iertați-mă, cum poate fi definită o asemenea atitudine? Ce calificativ i se poate atribui? Trădare? Infantilism? Sau ambele la un loc?”

    Amintim că acordul moldo-rus de livrare a gazelor naturale expiră la data de 30 septembrie 2021.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleCeban: „A venit timpul să consolidăm platforma comună a Autorităților Locale din Republica Moldova și România”
    Next Article Capturarea statului continuă! Maia Sandu a numit un membru PAS președinte la CEC

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Miturile anti-UE recirculate înainte de alegeri, demontate de un expert

    6 mai 2025

    Pericol pentru Moldova: Experții avertizează asupra consecințelor unui eventual președinte George Simion

    5 mai 2025

    Expert: Ce presupune acordul privind mineralele semnat între Ucraina și SUA

    1 mai 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Gafa liderului PAS Bălți: Iurie Beșliu a confundat un comisar european cu un ambasador

    11 mai 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Zelenski, gata să înceapă negocierile directe cu Putin

    11 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    „Justiția nu se amendează” – Moldova Mare denunță represiunea mascată în reformă

    11 mai 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Pakistanul a încălcat acordul de încetare a focului

    11 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Marina Tauber acuză PAS că folosește Orheiul în scopuri propagandistice în timpul vizitei comisarului european

    11 mai 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.