Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Un an de protecție și sprijin: Centrul Maternal din Chișinău, refugiu pentru femeile și copiii vulnerabili
    AUTORITĂȚI

    Un an de protecție și sprijin: Centrul Maternal din Chișinău, refugiu pentru femeile și copiii vulnerabili

    17 mai 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Centrul Maternal de plasament pentru cuplul mama-copil din subordinea Primăriei Chișinău, locul unde femeile cu copii, supuse violenței sau aflate în situație dificilă, își găsesc siguranța, împlinește, în curând, un an de la lansare.

    Cu această ocazie, scrie Primarul General al Capitalei, Ion Ceban, viceprimarul Angela Cutasevici, împreună cu șefa DGPDC, Tatiana Oboroc, au mers într-o vizită de monitorizare.

    „Am apreciat activitatea serviciului și condițiile oferite beneficiarilor. Am discutat cu personalul despre necesitățile Centrului, precum și cu mămicile găzduite acolo”, a declarat Angela Cutasevici.

    „Centrul Maternal a fost deschis, anul trecut, de Primăria Municipiului Chișinău, cu suportul UNICEF Moldova, având scopul de a menține și întări legăturile familiale ale femeilor cu copiii cu vârsta mai mare de șase ani, aflate în situații de dificultate”, a reiterat Ion Ceban.

    Serviciul este absolut GRATUIT, sigur și confidențial, destinat pentru mame solitare, minore, victime ale violenței în familie sau traficului de ființe umane, mame care provin din familii cu venituri mici, marginalizate, care nu au locuință, mame cu o situație ce prezintă un risc major pentru siguranța și sănătatea copilului sau cuplurile mamă-copil/copii refugiate.

    În primul an de activitate, Centrul, care oferă servicii de găzduire, îngrijire, educație, asistență medicală, socială, psihologică și de (re)integrare, a găzduit mame care au avut nevoie de un refugiu și siguranță alături de copiii lor.

    „În prezent, Centrul Maternal din Chișinău găzduiește patru mame cu 12 copii”, a conchis Primarul General Ion Ceban.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous Article34 de Ambasade se pronunță pentru drepturile LGBTI în Moldova
    Next Article Ceban:„Am avut o întrevedere cu ministrul Muncii și Protecției Sociale din Armenia”

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    România trimite echipamente speciale în Moldova pentru combaterea poluării râului Nistru

    13 martie 2026

    Capricornii sunt cei mai aventurieri, iar Scorpionii nu călătoresc niciodată singuri. Wizz Air a analizat comportamentul pasagerilor în funcție de zodie

    13 martie 2026

    Deputata MAN, Olga Ursu cere deblocarea legii privind parcările: Avizul Guvernului este acordat selectiv

    12 martie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Curtea Constituțională va analiza sesizările opoziției privind reducerea pragului de vot pentru comisiile de evaluare externă

    13 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Presa israeliană: Mojtaba Khamenei ar fi în comă după un atac aerian, potrivit unor surse din Teheran

    13 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Presiune birocratică de nesuportat”: Victoria Furtună, mesaj după vizita în piețele din sudul țării

    13 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Reforma justiției, pusă sub semnul întrebării: opoziția solicită implicarea partenerilor externi

    13 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Alertă extremă în județul Tulcea: populația avertizată să se adăpostească din cauza riscului de obiecte căzute din spațiul aerian

    13 martie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.