Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ultima zi a referendumului impus de Rusia privind anexarea unor regiuni din Ucraina
    GEOPOLITICA

    Ultima zi a referendumului impus de Rusia privind anexarea unor regiuni din Ucraina

    27 septembrie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ultima dintre cele cinci zile de așa-zise referendumuri privind aderarea la Federația Rusă este 27 septembrie.

    Votul a fost organizat în patru regiuni ucrainene parțial ocupate de Moscova – referendumuri respinse ca o farsă de Ucraina, Occident și ONU, deoarece sunt ilegale în conformitate cu dreptul internațional.

    Votul din zonele controlate de Rusia din regiunile Luhansk, Donețk, Herson și Zaporojie, care se desfășoară în mijlocul celui mai mare conflict din Europa de la sfârșitul celui de-al Doilea Război Mondial, are loc în contextul în care unii oficiali locali susțin că alegătorii au fost amenințați și intimidați.

    Kievul și aliații săi au denunțat voturile ca fiind un simulacru și au afirmat că Occidentul nu va recunoaște niciodată rezultatele scrutinului care contravine Cartei ONU. Ucraina a solicitat o reuniune a Consiliului de Securitate pe 27 septembrie pe tema referendumurilor. Președintele SUA, Joe Biden, a declarat că scrutinul este o „farsă” și nu este altceva decât un „pretext fals pentru a încerca să anexeze cu forța părți din Ucraina”.

    Liderii instalați de Moscova în regiunile în care are loc așa-zisul referendum au declarat că rezultatele provizorii ar putea fi așteptate în seara zilei de 27 septembrie sau în zilele următoare. Legiuitorii ruși ar urma să voteze apoi pentru anexarea oficială a celor patru teritorii, decizia având nevoie de semnătura lui Putin pentru a fi promulgată. Oficialii electorali au mers cu urnele de vot din casă în casă, în multe cazuri însoțiți de forțe rusești înarmate. Oficialii au declarat că secțiile de votare propriu-zise vor fi deschise doar pe 27 septembrie din cauza problemelor de securitate.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleEste R. Moldova amenințată de un atac din partea rușilor? Ce spune ambasadorul SUA la Chișinău
    Next Article Guvernul Rusiei a propus creșterea prețului la vodcă

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Volodimir Zelenski merge într-o vizită în Franța

    14 noiembrie 2025

    BBC oferă scuze lui Donald Trump pentru editarea discursului, dar refuză să plătească despăgubiri

    14 noiembrie 2025

    MAE al Ucrainei: „Nu există negocieri de pace cu Rusia”

    13 noiembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Ion Ceban a prezentat raportul de doi ani de activitate în cel de-al doilea mandat de primar al municipiului Chișinău

    15 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Volodimir Zelenski merge într-o vizită în Franța

    14 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Stela Onuțu renunță la mandatul de deputat pentru a rămâne primar al orașului Glodeni: „Este nevoie să fii acolo unde oamenii cred în tine!”

    14 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Încă opt deputați părăsesc Parlamentul

    14 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Președintele Adunării Populare a Găgăuziei și-a dat demisia

    14 noiembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.